| anonim_4396 a întrebat:

happy Am 16 ani si sunt intr-o stiuatie destul de dificila (sper ca o sa aveti rabdare sa cititi tot textul). Acum 4 luni am intalnit un baiat online. El are 19 ani si este din Spania. Eu acum locuiesc in Suedia.
La inceput am vorbit ca prieteni dupa care exista flirting evident in conversatii si ne-am dat seama amandoi ca suntem mai mult de atat. Apoi a urmat perioada frumoasa in care ne vorbeam frumos si eram amandoi foarte fericiti, dar aceasta perioada a luat sfarsit destul de repede deoarece el si-a dat seama ca nu vrea o relatie serioasa in viitorul apropiat. Eu in acel moment eram destul de sigura ca asta voiam, mai ales daca urma sa ne vizitam unul pe celalalt, si l-am facut sa aleaga (stiu ca nu ar fi trebuit). El dupa mult timp de gandit si nu foarte hotarat a ales ca nu vrea o relatie. Aceasta ne-a afectat destul de mult pe amandoi si a fost o perioada foarte grea. Am hotarat sa fim doar prieteni insa nu prea am reusit, in special eu. A fost foarte drastica schimbarea lui de comportament (stiu ca a avut motive intemeiate) si asta ma facea sa ma simt rau vorbind cu el. Acum o saptamana i-am spus ca nu mai vreau sa vorbim deoarece nu pot sa continui asa. Acum ma gandesc daca am facut alegerea corecta sau nu pentru ca nu am mai intalnit pe nimeni ca el inainte si nu am avut sentimente asa puternice pentru nimeni (eu fiind o fire foarte rece) si este posibil sa regret faptul ca am oprit conversatia cu el. El a spus ca este posibil sa se schimbe si sa revina la normal insa nu stie in cat timp o sa se intample asta sau daca o sa se intample.
Nu stiu ce ar trebui sa fac in momentul acesta. A trecut o saptamana si tot ma gandesc desul de mult la acest lucru si ma afecteaza.
Voi credeti ca am facut alegerea corecta sau ar trebui sa reincep conversatia cu el si sa sper ca o sa revina la normal?
PS. am zis ca daca unul dintre noi crede ca e mai bine sa continuam sa vorbim sa ii scriem celuilalt.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca vrei mai mult decat poate oferi, atunci ai ales bine sa rupi contactul. de cate ori vei vorbi cu el, stiind ca a fost mai mult, ca ar putea fi mai mult si dorind asta, vei suferii, asa ca mai bine eviti orice contact pana se schimba lucrurile intre voi.

| FemeiaPisică a răspuns:

Ai făcut alegerea corectă. La 16 ani nu ar trebui să ai relaţii la distanţă deoarece nu ştii niciodată cine se ascunde în spatele unui monitor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti ramane cu el un prieten virtual in continuare. Dragostea adevarata insa nu poate fi simtita savurata decat printr-o relatie reala adevarata cu cineva pe umarul caruia sa iti poti sprijini la nevoie capul. Dragostea reclama atingere fizica, mangaieri si sarutari precum si oferirea placerilor strict necesare intro asemenea situatie. Mi-as permite sa te sfatuiesc sa te gandesti la cele spuse si sa alegi rational cu mintea nu cu sufletul, sa-ti gasesti o persoana reala care sa te faca fericita cu adevarat. Dragostea, iubirea virtuala este doar un surogat.

| SkyPilot a răspuns:

Ai facut alegerea corecta. Relatiile la distanta sunt foarte dificil de pastrat iar cei implicati sufera destul de mult. Nu reincepe conversatia si nu mai intra in relatii cu cineva la distanta.
Mai este o problema: voi nu v-ati cunoscut personal, una e sa vorbesti cu cineva online si alta este realitatea, ar fi sanse mari ca unul sa nu il placa pe celalalt cand va cunoasteti in persoana. Cauta-ti un baiat local si nu ii mai scrie celui din Spania, mai ales ca el e hotarat ca nu vrea o relatie.

| drogh a răspuns:

Relaţiile virtuale nu prea durează. Distanţa vă desparte, aşa că ar trebui să te gândeşti la km ce stau între voi, nu la sentimentele care nici alea nu există. Sunt doar nişte bătăi ale inimii temporare, nicidecum dragoste! Mai bine păstraţi legătura ca amici.

| SKuLL909 a răspuns:

O relatie la distanta are sanse mici numai daca ar locui la cativa zeci de kilometrii de tine, daramiet la o distanta atat de mare. Plus de asta, e o relatie virtuala, diferenta de varsta e destul de mare, avand in vedere faptul ca, AI 16 ANI! Lasa prosiile, ai facut o alegere foarte buna. Deasemeni, e normal sa ai un prieten la varsta ta, dar totusi, incercarea asta a fost cam cam.

| EmsityProtocol a răspuns:

Nu vrea o relație? Dăi o felație!