| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Hei.Avand menstruatia,nu mi-am adus sportul. Am ramas in clasa si imi invatam pentru ca ora urmatoare aveam matematica.A venit domna de sport si mi-a spus sa ma duc in sala ca cica eu am absenta, iar eu i-am zis ca "De ce sa ma duc in sala sala daca am absenta"...pentru ca nu imi permit sa imi pierd timpul fiind si corigenta.
A plecat din clasa si a zis "Lasa ca vedem la sfarsitul semestrului" apoi a venit diriginta sa imi spuna ca data viitoare cand chiulesc sa ma duc pe "maidan" sa stau.Ce sa fac? Daca raman corigenta la sport?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te duci orele viitoare in sala si aia e, n-o fi si aia absurda sa te lase corigenta din asa ceva. Iar in ce-o priveste pe diriga ta, cu purtarea aia sa se duca ea pe maidan ca pare ca de acolo e venita.

| romeo78 a răspuns:

E un abuz profesoral și ar trebui să discutați cu directoarea școlii! Explicați despre corigență și cereți înțelegere! Iar, dacă nici la directorul școlii nu găsiți înțelegere, mergeți cu părinții la inspectoratul școlar.
Nu este normal să fiți amenințată prin șantaj de orice fel de profesor! Mai, ales, de un profesor de sport!

| Andreeush a răspuns:

De ce ai rămâne corigentă la sport dacă ai lipsit o singură dată?

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică (pentru Andreeush):

Nu stiu

| Andreeush a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Nu se poate să rămâi corigentă de la un singur absent. Profesoara ta a vrut să te sperie pentru a nu mai lipsi de la oră data viitoare.

| aXy99 a răspuns:

Trebuia sa te duci si sa ii spui profesorului ca nu esti apta pentru a face sportul. Te-ar fi inteles.
Chiar si asa, daca ai stat in clasa, nu ar fi trebuit sa te ameninte nimeni. Poate doar daca ai multe absente. Nu ai cum sa ramai corigenta. Vorbeste ora viitoare cu profesorul de educatie fizica, nu are cum sa nu te inteleaga.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

In ce clasa esti? Din cate am observat profesorii tind sa fie mai severi cu cei din clasele mai mici, in special a 9-a, dar si a 10-a. Intr-a 11 si a 12-a e mai lejer.

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică (pentru aXy99):

Sunt clasa a 7-a.Ma rog...nici maine nu ma duc ca am prima ora.Mai bine stau acasa si imi mananc pranzul la ora la care trebuie si învat ceva decat sa merg la sport. Parerea mea...

| aXy99 a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Faci cum crezi, si miscarea e importanta, dar trebuie sa ai un minim de prezente pentru a trece. Era o regula conform care daca ai mai mult de nu stiu cate absente per ore pe saptamana (nu mai stiu exact algoritmul) puteai ramane corigent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce nu i-ai explicat la profesor sau profesoara, ca esti pe stop si ca nu te simti bine si vrei sa stai sa te relaxezi decat sa alergi?

| ngllllll a răspuns:

Da-i pace. Invatamantul de stat e o catastrofa, se trage din comunism. Strecoara-te usor prin scoala.

| AndreeaCristea333 a răspuns:

Bună! Pai de obicei pentru a rămâne corigent la o materie trebuie sa ai absenta de minim 10 ori.