| DaianaLalala a întrebat:

Hei happy!
Credeti ca mi-as gasi de lucru ca asistenta medicala in Anglia sa zicem peste vreo 5 ani.
As dori sa urmez facultatea de medicina in Romania la sectia medicina generala, insa nu as putea apoi sa imi gasesc un job in alta tara pentru ca ar fi greu sa o iau de la capat cu totul in alta limba.
Asa ca m-am gandit ca daca tot imi doresc sa lucrez in domeniul medical, sa urmez AMG si apoi mai simplu mi-as putea gasi de lucru in Anglia de exemplu pentru ca salariul unui doctor in Romania este sub limita normalului.
Ce credeti?
Dau funda.Multumesc anticipat :*!

1 răspuns:
| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Buna, Diana!

Din ce in ce mai multi tineri vor sa plece in strainatate, poate ca cei mai multi sunt in aceeasi conditie ca si tine, deci nu este imposibil.
In Anglia, angajarile se fac foarte usor. Englezii sunt oameni care cauta seriozitate si putere de munca si nu s-ar supara daca toate astea ar veni si de la romani. Sfatul meu este sa incerci. Take a risk!
Bine, ar mai fi si mici parti negative. Trebuie sa stii limba la perfectie, mai ales termenii medicali. Vei da un examen special pentru cei veniti din alte tari si tu trebuie sa te descurci si acolo.

Mult succes si sa auzim de bine!