| FuckNormality a întrebat:

Hei cum fac acel truc cu creionul adica sa fac o linie si sa fac ca un fel de umbra unii mi-au spus cu degetul cica da nu mi-a iesit deci cum pot face o umbra cu creionul funda

1 răspuns:
| Akumaki a răspuns:

Deci mai intai trebuie sa termini de trasat desenul. Depinde la ce desen te referi. "Umbrele" pot fi facute cu creionul doar cand este vorba de desene in creion ( alb-negru). Trebuie sa te gandesti bine din ce parte vine lumina ( unde este sursa de lumina ) pentru a putea pune corect si logic umbrele ( lumina poate veni din stanga - ceea ce inseamna ca umbra este mai in spre dreapta sau din dreapta ceea ce inseamna ca umbra este mai in spre dreapta ). Nu poti pune umbre la orice "linie", trebuie sa te gandesti bine unde le pui ( umbrele le pui : pe barbie, gat, la arcada ochilor, in josul buzei inferioare, pw ureche, pe detaliile gatului - marul lui Adam, sau pe "coastele" acelea pe care le avem mai jos de gat dar mai sus de bust ). Acum, umbrele pot fi reprezentate prin hasurare in X http://www.lucas-impex.ro/Up/Files/Image/Produse/scoala/portret/7.jpg, prin hasurare reprezentata prin niste simpre "linii" http://www.lucas-impex.ro/Up/Files/Image/Produse/scoala/portret/8.jpg sau prin mai multe "linii" care se suprapun si devin ca o adevarata "umbra" http://teloveesc.files.wordpress.com/2013/01/antonia.jpg. Sunt usor de reprezentat. Trebuie doar sa urmezi uramtorii pasi simpli : 1. Stabilesti din ce parte vine lumina pentru a stii unde va "pica" umbra.
2. Hasurezi usor pentru a marca suprafata "umbrita"
3. Definitivezi "umbra" cu mai multe hasuri pana ce crezi tu ca este suficient. Sper ca te-am putut ajuta. Watashi wa haikei o ataeru? -->> Imi dai funda? :]