| CristineDelaruss a întrebat:

Hei big hug
PLs help!
As vrea sa'mi activez bara aia de limbi dar nu stiu cum, precizez ca am reinstalat windowsul si tot nu-l am sad. Plss help
FUNDA

Răspuns Câştigător
| Mythos a răspuns:

Bia - in principiu trebuie sa spui ce versiune de Windows ai.
XP, Vista, Windows 7

- Te duci în Start - Settings - Control Panel - Regional and Language Options.
- Faci click pe pagina "Languages" din noua fereastră
- Faci click pe "Details"
- Faci click pe "Add" în noua fereastră
- Selectezi Romanian în ambele căsuţe de opţiuni şi dai OK.
- Dai click pe Key Settings şi te asiguri că e selectată opţiunea "Switch between input languages" cu "Left Alt+Shift" şi dai OK.
- Închizi toate ferestrele deschise pe parcurs cu "OK".
- Eşti gata pentru folosirea tastaturii româneşti.
De acum, de câte ori ai nevoie să scrii ceva cu diacritice apeşi simultan tastele ALT şi SHIFT din stânga şi vei trece alternativ pe tastatură Românească şi cea implicită, care e de obicei Engleză.

De asemenea, în bara de jos va apărea în mod normal şi o căsuţă care oferă posibilitatea de a schimba între RO şi EN (şi orice alte tastaturi instalate) printr-un simplu click. Atenţie însă, schimbarea se va face pentru aplicaţia care este activă în momentul selecţiei.

Este important de reţinut că nu este nevoie de programe sau fonturi adiţionale, fiindcă prin această metodă caracterele româneşti vor fi disponibile în locul tastelor []\;'{}|:" corespunzând ăîâşţĂÎÂŞŢ.
Windows Vista/Win 7

Mergi in Control Panel la Regional and Language, aici apesi pe tabul Keyboards and Languages dupa care pe butonul Change keyboards.
Acum trebuie adaugata o tastatura. Click pe "Add", si apoi din lista selectezi Romanian si, in continuare, Romanian Legacy.

Se da click pe butonul OK sau apply de jos si Tadam.

Schimbarea rapida intre tastaturi se face cu combinatia de taste ALT + SHIFT.

In ambele cazuri daca vrei sa-i modifici pozitia - bara separata, bara inclusa in taskbar... click dreapta pe RO/EN/FR etc si apoi Settings.

Bafta!

1 răspuns:
| CristineDelaruss explică:

@Mythos - Multumesc mult. >big grin