| Dmx_Aleksei_1998 a întrebat:

Hei. De ceva timp mi-au aparut niste cosuri pe frunte... Ok ceva timp? In fine sunt cateva luni. Deci nu pot sa scap de ele x(. Ma scot din sarite._.. Stiti niste moduri naturiste prin care pot scapa de cosuri? big grin
Merci c:

3 răspunsuri:
| LorenaAnca a răspuns:

Buna!
Daca ai ajuns la perioada adolescentei, aparitia cosurilor este normala. Uite totusi cateva remedii naturiste:
1.Rade coaja de portocala si amesteca intr-un bol micut cu apa si apoi aplica pe zonele afectate.
2. Aplica pe cosuri sucul de la o lamaie si lasa-l sa actioneze 15-20 de minute apoi spala-te cu apa calduta.
3.Pe zonele unde ai cosuri freaca usturoi crud. Se spune ca curata pielea si ajuta la vindecarea acneei.
Pa, pa!

| Victoria1230123 a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema ca si tine. Doar ca eu le am pe nas... In fine, uite ce fac eu:
Ia niste malai si pune-l intr- un bol micut. Apoi pune apa calduta in bol si amesteca.Ia pe deget niste malai si inchide ochii(asta ca sa nu iti intre malai in ochi ca e foarte neplacut) si maseaza foarte incet fruntea cu malai. Dar nu freca ca o sa ti se irite locul in care ai dat cu malai.
Incearca asta si dupa spune- mi daca merge.
Fundaa?

| Katiyusha a răspuns:

Nu cunosc un mod naturist foarte eficient, dar îți pot sugera să încerci să te dai seara, înainte de culcare cu Bepanthen. Este un unguent pentru bebeluși, deci rău nu îți poate face. În cazul meu a funcționat.