| Nica_Bianca_1972 a întrebat:

Hei! De genul meu sunt mai introvertita. Vreau sa am prieteni, încerc sa fiu drăguță cu lumea, zâmbesc la oameni, dar nu funcționează. În momentul în care încerc sa pornesc o discuție cu cineva, după 5 minute deja nu mai știu ce sa zic.Nu neapărat ca nu ma înțeleg cu lumea. Vorbesc cu colegii la școală, dar atât. Dacă vreau sa vorbesc pe WhatsApp cu cineva sau sa ies cu cineva, nu am cu cine. Nu am nici măcar o cea mai buna prietena. Poate as putea primi ceva sfaturi? Am 14 ani.

Dacă mai sunt persoane care simt la fel, pot lăsa mesaj, sa facem un grup unde putem vorbi sau ceva de genul asta.

Răspuns Câştigător
| Andra9pk a răspuns:

Dar fii tu. Nu te forta sa fii pe placul tuturor, pentru ca e vizibil.
Poti tu sa incerci sa scoti subiecte cu o persoana pana la epuizare. daca nu e pe aceeasi unda cu tine, degeaba. Discutia nu continua de la sine...
Se intampla uneori sa gasesti o persoana cu care sa ai atatea lucruri in comun incat sa ai impresia ca o cunosti de o viata?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pune întrebări persoanei despre ea.

| Andreeush a răspuns:

Nu trebuie să te forțezi să fii cineva, important e să comunici cu persoane de vârsta ta.
De exemplu la școală, încearcă să îți faci prietene.

| Nica_Bianca_1972 explică (pentru Andreeush):

Am prietene la școală. Adică, ma rog, vorbesc în pauze, dar în vacanta sau când vin de la școală seara nu am absolut pe nimeni cu care sa vorbesc, sa ies. Nu am prieteni foarte buni, doar prieteni cu care vorbesc la școală și atât, adica colegi. Mulțumesc oricum de sfat.
?

| Osneros a răspuns:

E evident cand o persoana se forteaza sa fie draguta. Probabil de asta te evita lumea.

| Andra9pk a răspuns (pentru Osneros):

Corect? si eu evit o persoana pe care o "simt" ca se forteaza sa para zambitoare.

| Nica_Bianca_1972 explică (pentru Andra9pk):

Da, probabil. Încerc sa zâmbesc doar pentru ca de cele mai multe ori când stau normal, lumea ma întreabă dacă sunt supărată. Dar am sa încerc sa ma comport asa cum simt.
Multumesc?