| Deny1333 a întrebat:

Hei! happy
Deci... habar nu am cum să încep, dar fie.
Am un prieten care până acum câteva zile era printre cei mai buni. Îl cunosc de când aveam 6 ani şi am fost cei mai buni prieteni încă din prima săptămână de clasa 1.
Poate la acea vârstă fragedă nu aveam cum să ştiu cine-mi e prieten sau nu, nu aveam cum să am într-adevăr prieteni adevăraţi, falşi, etc. Eram pur şi simplu ca fraţii, nu era lucru pe care el să nu-l ştie şi stăteam mult împreună. Părinţii mei sunt ca fraţii cu părinţii săi şi invers.
Dar, la sfârşitul clasei a 4-a am dat un examen pentru a se face 3 clase de a 5-a, nu 4. Am intrat la clase diferite. Prietenia noastră s-a răcit cu timpul, nu mai aveam timp să ne vedem, ne-am făcut alţi prieteni, etc. Până acum câteva săptămâni, eram doar simplii prieteni, mai mergeam rar pe la el, dar atât.
În schimb, eu din vară am început să stau cu nişte prieteni de la celelalte clase de a 7-a, astfel formând o gaşcă. Bineînţeles, peste ceva timp l-am "introdus" şi pe el în gaşcă. Iar de ceva timp începuserăm să fim iar ca înainte.
Până vineri, când s-a supărat dintr-o prostie mică, de care nici nu mi-am dat seama pe moment. Şi a venit frumuşel şi mi-a spus "Din momentul ăsta, să uiţi că am fost cândva prieteni." Pe moment nu am realizat, dar când a început ora ce urma după pauză, cuvintele lui m-au "izbit". Mi-au dat lacrimile dar le-am şters imediat. Nu suport să plâng de faţă cu cineva. Când am ieşit de la ore, prietenii s-au prins că e ceva greşit cu noi. Eu le-am povestit fetelor, iar el băieţilor. Sau cel puţin, unuia dintre ei. Şi tipul ăla e exact cel pe care-l plac eu şi care e ca un frate pentru ex-prietenul meu cel mai bun.
El a zis că nu poate să-mi spună ce a zis prietenul meu pentru că nu-s cuvinte ce pot fi aruncate aşa uşor.
Anyway, acum, după ce v-am introdus în temă, urmează şi întrebarea.
Dacă mâine va veni şi-mi va spune să ne împăcăm, ce să fac?
Eu una sunt indecisă. M-a rănit mult şi am zis că voi face tot posibilul să uit aceşti 7 ani. Dar nu aş vrea nici să-l pierd, nici să-l iert aşa uşor. Am un orgoliu prea mare ca să trec peste asta imediat.
Ce m-aţi sfătui să fac? De ignorat am să-l ignor mâine, dar este şi posibilitatea prezentată mai sus.
Mulţumesc anticipat pentru ajutor. kiss
D.

Răspuns Câştigător
| Bibiiubesteciocolata a răspuns:

Pai in primul rand de ce s-a suparat pe tine?(spune'mi in privat, daca vrei)

In al doilea rand eu cred ca7 ani nu's de colea, mai ales ca ati fost prieteni adevarati. Vorbeste cu el intreaba'l de ce s-a suparat si eventual cereti scuze(P.S.:nu stiu dc s-a suparat pe tine)
Incearca sa va impacati pentru ca prieteni adevarati nu gasesti pe toate drumurile.

Dar...

Acum conteaza si ce a spus despre tine.Pentru ca unele cuvinte chiar nu poti sa le ierti.Incearca sa afli ce i-a spus baiatului respectiv.

Plz lasa'mi msg privat si spune; mi ce se mai intampla:*

6 răspunsuri:
| Deny1333 explică:

@ Giulia
tu chiar ai trece aşa de uşor peste aşa ceva? straight face
eu mai mai mulţi prieteni adevăraţi. îmi pare rău că tu n-ai întâlnit niciunul. sad

| Deny1333 explică:

@ MadnessCaffe
te asigur eu că sunt.
eu nu's o persoană naivă, sunt prea realistă/pesimistă, etc. dar cu timpul, mi-au dovedit că merită să am încredere-n ei. xD

| Deny1333 explică:

@HubaBubaOficialPageBah
el vorbea cu una dintre cele mai bune prietene ale mele, una dintre fetele din gaşcă. eu m-am dus şi am tras-o de mână ca să-i zic ceva urgent. el a venit şi mi-a zis pe un ton d'ăla superior că: "în caz că nu vezi, eu vorbeam cu ea."
I-am zis să mă scuze că durează puţin, dar el a zis faza cu "Din momentul ăsta, să uiţi că am fost cândva prieteni."

m-am certat şi cu celălalt tip. "relaţia" dintre noi e cam complicată având în vedere circumstanţele. am să-ncerc să vorbesc cu el în seara asta. happy

| MadnessCaffe a răspuns:

Deny, poate ti se pare ca sunt prieteni adevarati, dar nu sunt, crede-ma happy

| Gabica a răspuns:

Inteleg cat de greu este sa pierzi un bun prieten.Incearca sa te comporti ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat adica sa stai in continuare cu gasca, sa vorbesti chiar si cu el dar sa pestrezi o anumita distanta fata de el.Nu se va simti bine vazand ca tu te simti bine chiar si fara el.Atunci isi va da seama ca a gresit si va incerca sa va impacati.

| Effy12 a răspuns:

Cum ce sa faci?straight faceEste cel mai bun prieten al tau! Eu nu am cunoscut niciodata prietenia adevaratacryingsad Pentru ca de fiecare data an=m dat de prieteni falsi si prosti si retarzi ...Bla bla bla.winkingDeci impaca-te cu el si uita tot ce s-a intamplat cand v-ati certat...Dai si tu funda?

Ps:Am stat mult sa citesc povestea.