| AlexandraArcticMonkeys a întrebat:

Hei deci ieri mi-am cumparat un expander in forma asa de spirala de 2 mm si nu stiu cum sa il bag in ureche am anumite curiozitati..De ex trebuie sa imi maresc gaura si la el daca e de 2 mm? O prietena are tot asa si nu si-a marit gaura la el dar imi e frica sa nu se infecteze sau sa nu ma doara.Dau funda, astept un raspuns care sa ma ajute foarte mult!

Răspuns Câştigător
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Poti sa iti dezinfectezi zona si expander-ul foarte bine si dupa sa incerci sa il bagi in ureche. Eh, o sa te doara putin ca e normal, dar dupa iti trece. Iti poti da cu o crema ca sa alunece mai bine sa nu stai sa te doara o ora. Dar tine cont de dezinfectare.

3 răspunsuri:
| NH4OH a răspuns:

Salut.
Îți dau câteva sfaturi pentru că știu despre ce este vorba, am avut de 6 mm.
Prima și prima dată trebuie să fie dezinfectată zona urechii și expender-ul, apoi dă-i cu cremă de gălbenele înaine de a-l introduce în gaură pentru a aluneca mai bine.
Expender-ul este un ajutor pentru mărirea găurii treptat pentru a ajunge la un respectiv flesh ( tunnel etc. ).
Tu poate nu vrei să ajungi la flesh, dar ideea este că nu trebuie să faci prostia ca tu să-ți bagi cu 3 mărimi mai mari. ( ex: de acum de la 2 mm să te duci cu expender de 5mm ).
Eu am trect de la 3 mm, la 6 mm și nu a fost prea ok, mi s-a infectat, nu puteam dormi și îmi curgea sânge.
Cel mai indicat este să te duci cu maxim 2 trepte mai mari, dacă te duci cu o treaptă, acum spre exemplu dacă te duci la 3 mm nu vei simți nimic, ți-l bagi degeaba și dai banii aiurea pe acel expender.
Și trebuia să te gândești înainte : Oare o să mă doară dacă bag un obiect mai mare pentru a-mi mări urechea?
Normal că o să te doară, depinde și de persoană.
Este o durere din-aia care te macină și parcă simți că nu mai o pai duce și cedezi, dar nu e așa, e suportabilă.
Și când mă gândesc că am suportat o durere maximă. la acele 3 dimensiuni mărite.
Baftă.

| AlexandraArcticMonkeys explică:

Mersi mult, tocmai am vorbit cu o prietena si ei i s-a infectat si a durut-o si i s-a marit gaura..De infectat daca fac cum ai spus tu nu cred ca se va infecta dar daca se mareste gaura o sa revina la normal?

| AlexandraArcticMonkeys explică:

Eu vreau expander doar de 2 mm nu sa ajung la o marime mai mare sau ceva de genu.Dar daca fac asta, pot sa scot expanderul dupa? si gaura ramane marita sau o sa revina la normal?