| anonim_4396 a întrebat:

Hei dragii mei, sunt noua pe TPU iar aceasta este prima intrebare pusa pe acest site. As vrea sa stiu si eu ce pot scrie in jurnalul personal? Adica cum sa fiu sincera in momentul respectiv, ce desene sa fac, ce subiecte sa abordez...
Multumesc anticipat! Dau funda pentru cel mai bun raspuns! Scuzati categoria dar nu aveam unde sa pun intrebarea.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In jurnalul personal nu trebuie sa faci desene, trebuie sa iti pui gandurile pe hartie!
Ideal este sa o faci seara, dupa o zi plina, cand poti scrie ce ai facut in ziua respectiva, cu ce impresii ai ramas dupa anumite lectii, daca te-a impresionsta cineva la scoala, pe strada, in autobuz, ce ai simtit, cum ai reactionat samd.
Desenele fa-le pe un caiet de desen, nu le amesteca intr-un jurnal, ca nu-si au rostul acolo. Pastreaza hobby-ul cu desenul, separat de jurnalul personal in care scrii doar ganduri, impresii, dorinte, doar de tine simtite si traite.

| pisicutaadorabila a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi mult de raspuns, chiar m-ai ajutat!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Parerea mea e ca n-ar trebui sa irosesti locul din jurnal cu ce filme vrei sa vezi si asa mai departe (ce ti s-a recomandat mai jos) ci strict cu gandurile pe care nu vrei sa le impartasesti oricui si simti nevoia sa te descarci de ele cumva.

| pisicutaadorabila a răspuns (pentru Adry05):

Mersi mult de raspuns Adry05, ai perfecta dreptate!

| Aasdfghj a răspuns:

Scrie ce ai facut in ziua respectiva, ce planuri ai, liste cu melodii preferate, carti pe care vrei sa le citesti, filme pe care vrei sa le vezi. Poti sa faci desene care sa reprezinte ceva pentru textul scris. Poti scrie orice vrei tu. Pentru inspiratie, iti recomand Pinterest.
https://ro.pinterest.com/......arch/pins/

| pisicutaadorabila a răspuns (pentru Aasdfghj):

Multumesc de raspuns!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia ii zice jurnal personal, sa scrii ce ai tu in cap, nu ce avem noi in cap.