| anonim_4396 a întrebat:

Hei! M-am certat cu prietena mea pe motiv ca nu vreau sa ma las de fumat. Stiu ca imi face rau, nu am nevoie de discurs despre asta, dar eu nu consider ca ar trebui sa nu mai vorbeasca cu mine din cauza asta. Eu ar trebui sa imi cer scuze sau ea?

Răspuns Câştigător
| AMa19 a răspuns:

Buna. Si eu am avut aceeasi problema laughing Insa persoana de langa noi trebuie sa inteleaga un lucru, fiecare om isi are propriul viciu si nu in ultimul rand, fiecare om decide pentru el.
Ai putea sa iti ceri scuze ca acest obicei al tau o deranjeaza, insa este ceva ce tie iti face placere si la care nu vrei sa renunti. Poti sa ii promiti ca atunci cand intalnesti primul simpton ca te-ai simtii rau datorita lor, le vei lasa.
Ii poti multumii ca isi face atatea griji pentru tine, asta este dovada ca te iubesti, insa nu are dreptul sa iti interzica absolut nimic.
Vorbeste cu ea despre acest aspect, insa ai grija cum formulezi toata ideea, nu iti pierde calmul.
Mult succes.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Asa sunt unele fete. Am avut tovarasi care ori s-au lasat de pariuri, ori s-au despartit, ori jucau pe ascuns, pentru ca prietenele lor nu ii lasau. Parerea mea e ca oricine are defecte care, atat timp cat nu afecteaza radical viata unuia dintre voi, sau a amandurora, ar trebui acceptate. Exista doar atatea cupluri formate dintr-un fumator si un nefumator. Daca ai fuma, sa zicem, trei-patru pachete pe zi si, pe langa cei 40-50 de lei cheltuiti, ti-ai rupe si sanatatea in doua intr-un timp relativ scurt, atunci da, ar fi o problema cam de neacceptat. Banuiesc, totusi, ca nu e cazul tau.
Parerea mea e ca ea a fost cam exagerata, insa ar trebui sa gasiti o cale de mijloc. Daca ea tine atat de mult la tine, ar trebui sa accepte situatia. Daca, insa, nu si nu, si nu vrei sa te desparti de ea, ar trebui sa faci un efort si sa lasi tigarile. Discutati.

| Andreeush a răspuns:

Mi se pare absurd sa nu mai vorbeasca cu tine din cauza ca nu vrei tu sa renunti la fumat. E adevarat ca e un viciu dar e problema ta daca vrei sau nu sa te lasi de fumat si nu mi se pare corect sa te oblige sa renunti. Vorbeste cu ea spune-i ca trebuie sa te accepte asa cum esti. Fiecare avem calitati si defecte dar asta nu inseamna ca avem dreptul sa obligam pe cineva sa faca ce vrem noi.

| devilshelp a răspuns (pentru Andreeush):

Multumesc de raspuns! O sa incerc sa vorbesc cu ea

| comyne a răspuns:

Te lasi de fumat!