| andreeandreea18 a întrebat:

Hei,m-ar interesa cateva lucruri despre bloguri.big grin Deci..mai intai imi fac un blog(habar n-am cum,dar asta nu conteazalaughing ),apoi scriu in el tot felul de chestii.okey si dupa? Adica,postezi lucruri si unii cu putin noroc o sa le citeasca si mai departe? Iti lasa commuri, likeuri. ceva? Sau care e treaba mai exact cu blogurile astea? Va rog..heelp!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci blog, vezi tu cum, postezi in el, vezi tu ce si pe urma incerci sa il faci public.

Nu il citeste nimeni daca tu nu il faci cunoscut. Pe facebook, pe mess, pe skype sau faci SEO (search engine optimisation) pentru el, dar asta deja e alta poveste si sunt sigur ca e prea tehnic pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai trebuie sa stii pe ce structura ai vrea sa lucrezi... trebuie sa cunosti acea structura ca in palma. De inceput eu spun ca ar trebui sa-ti faci un blog in blogspot, apoi sa avansezi la woedpress si daca merge bine, poti cumpara si domeniu. Nu se va raspandi un blog cu putin noroc, trebuie sa-l raspandesti tu tuturor din lista ta de messenger, sa-ti faci un email special pentru blog, sa faci reclama pe facebook, sa faci pagina de facebook pentru blog, twitter, skype etc. Sa pui butoane de share pe blog pentru a se putea distribui repede.

Crede-ma este foarte complicat, am experienta de 3 ani in blog-uri/site-uri si e greu sa strangi macar 10.000 de oameni care sa-ti urmareasca zilnic blogul... Ieri chiar am lansat un site specialist: http://wrestlingromania.com/

| andreeandreea18 explică (pentru anonim_4396):

Oky,am inteles..insa ce rezolvi daca aduni mai multi oameni care sa iti urmareasca zilnic blogul? Care este avantajul?happy

| Brotacelul a răspuns (pentru andreeandreea18):

1. Te promovezi pe tine si articolele scrise de tine
2. Poti face bani
Eu consider ca un blog ti-l faci in momentul in care ai ceva interesant de spus, ai lucruri frumoase de prezentat si de ce nu, daca vrei sa-ti faci o cariera gen jurnalism (cunosc cateva persoane care au pornit cu un blog si acum scriu pentru diverse publicatii).
Daca vrei sa-ti faci unu de dragu de a avea, mai degraba lasa-te pagubas :) Pentru a aduna multi cititori e nevoie de munca, timp si, cel mai important, pasiune.
Daca te decizi sa-ti faci unul, eu personal ti-as recomanda, pentru inceput, www.ucoz.ro.
Multa bafta!