| gvnggirl a întrebat:

Heihappy
ma gandeam la ce profil uman sa dau la liceu in ultimul timp.
nu ma pot decide intre filologie si stiinte-sociale
nu stiu care ar fi mai potrivit
stiu ca nu se bazeaza pe mate,chimie,fizica
Imi puteti explica materiile, tezele etc?
ce recomandati?
mersi anticipathappy

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Filologia se axeaza mai mult pe partea de literatura, limbi straine.
Stiintele sociale se axeaza mai mult pe partea de economie, statistica, contabilitate (matematica usoara).
La stiinte sociale faci mate in toti anii de liceu, chiar daca faci mai putina, la filologie nu mai faci deloc din clasa a 11a.

TEZE:
Stiinte sociale : Romana, Stiinte socio-umane (logica IX, psihologie X, sociologie/economie XI, filosofie XII), Limba straina 1, Geografie/Istorie.
Filologie : Romana, Limba latina, Limba straina 1, Geografie/Istorie.
BAC: la fel la ambele profile
Romana, Istorie, Geografie/Logica/Psihologie/Filosofie/Economie/Sociologie.

Eu personal recomand stiintele sociale. Te pregatesc spre un domeniu mai bun.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte-sociale.