| anducu a întrebat:

Buna!:*

deci sa incep. e putin cam banala intrebarea, mai ales ca sunt putin cam mica.

am 13 ani, cls a6a. vreau sa ma gandesc la un profil de liceu, care sa ma avantajeze in facultatea de drept. sunt hotarata sa fac facultatea de drept sau politie.

asa ca am intrat pe net si am citit pe un site despre filologie, dar latina nu am facut, iar cu englezastraight face nu prea ma descurc bine

mate info.pfiiiuu prea multa informatica, fizica, nu-mi place

mai tarziu am citi de stiinte-sociale.

mi s-a parut ff interesant profilul.
vreau sa aflu si eu materiile

sau alte profile

dar mai ales la stiinte-sociale materiile

si la ce se da tezele, bacu?

multumesc anticipat!:*

6 răspunsuri:
| marsat a răspuns:

Nu e nevoie sa faci Academia de politie ca sa intri in Magistratura si facand Dreptul poti intra in Magistratura dand examene sau deveni medic legist; procuror criminalist; judecator; notar; avocat; jurist ...Sincer iti recomanda dreptul pentru ca nu conteaza cat de multi sunt cei care il termina conteaza doar cei care l-au terminat cum trebuie; Daca esti bun/a vei putea face mai departe orce iti doresti.Nu conteaza neaparat ce liceu faci pentru a urma apoi cursurile unei facultati de Drept.Limba latine se face la facultate in primul an de studiu deci nu e nevoie sa o stii dinainte. Tu vei alege cand vei ajunge ce iti place mai mult Academia sau Fac de Drept.Succes

| Turquoise a răspuns:

Au foarte multa dreptate gaby600 si giulia happy. si inca ceva. latina faci numai in clasa a 8a

| Fluturash cu aripi de inger a răspuns:

Parerea mea este sa stai linistita si sa mai astepti, mai ales pentru ca in ultimele luni de scoala la sfarsitul clasei a 8a multe persoane iti vor da sfaturi (mai ales profesorii), avand in vedere ca esti abia in a 6a mai ai timp sa descoperi la ce te pricepi mai bine, nu te mai gandi la asa ceva findca la sfarsitul clasei a 8a vei avea destul timp

| gaby600 a răspuns:

Dai bac la:
Romana scris, oral
Franceza sau engleza oral
Economie, psihologie, logica, filosofie ( la alegere)
Matematica, biologie, chimie ( la alegere) si sport...Mai bine mergi la Academia de politie decat sa dai la drept, pentru ca astazi foarte multe persoane fac drept. Daca mergi la Academia de politie dupa poti merge la Magistratura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la filologie faci latina si dai si teza.nu te speria nu e cine stie ce iar asta o faci de pe cls a 8a. faci filozofie(ce iti foloseste si la drept)la fel ca si latina.sociologie psihologie logik ecnomie(bine fiecare separat intr-un an scolar nu toate odata:logik pe a 9a, psihologie pe a 10 sociologie si economie a 11a filozofie a 12a) iar la stiinte sociale aceleasi materii numai ca in loc sa dai teza la latina cum se da la filologie dai la psihologie logik ecnomie depinde cum iti pica in anul scolar. iar la ambele poti opta pentru drept sau politie.insa la stiinte sociale faci mai multa istorie din cate stiu iar la filologie romana si limbi strainebig grinbig grinbig grin bafta:*:*:*:*

| andreeasim1 a răspuns:

Eu sunt la Filologie Engleza intensiv, si nu conteaza daca ai facut sau nu...pentru ca materia se repede intr-a 9a se ia de la 0.Nu ai de ce sati afci griji.Te.as sfatui sa dai la Filologie pentru ca e mult mai simplu. si trebuie sa dai bac la engleza, romana si istorie sau geografie. Tezele pe semestru se dau la engleza, istorie sau geografie, latina si engleza.