| Emena a întrebat:

Hei, mi se pare ciudat prietenul meu. Cand iesim cu toti prietenii si ei se dau la mine, de fata cu prietenul meu, el nu spune nimic, nu se ia de ei, iar cand prietenii lui ii spun ca el ii lasa pe toti sa puna mana pe mine, el zice ca nu a vazut nimic. Am vorbit si cu prietenul meu despre asta si nu spune nimic. straight face. Ce se intampla? I don't want to see

Răspuns Câştigător
| Dav7id a răspuns:

Salut.Poate sa aiba incredere mare in tine si de asta iti lasa spatiu,dar daca i-ai spune tu ca nu iti convine si reactioneaza ca atare inseamna ce am spus eu m-ai sus.Dar ar trebui macar o mica reactie,ca sa stii si tu ca el te poate proteja, nu sa te lase asa, dar poate ca el crede ca tu vrei sa ii arati ca te poti descurca...sunt atatea lucruri care ii trec prin minte lui si poate sa fie nici unu din care am spus.cel mai bine e sa il faci sa iti vorbeasca sunt sigur ca nu ii vine bine cand vede ca se da altul la tine, chiar daca e prieten si prietenu ala hal de prieten.Iesi odata cu el, dar fara prieteni, ca nu exista prieteni e garantata asta.Fiti doar voi doi si incearca sa il faci sa iti clarifice situatia,ca trebuie,spune-i ca nu iti face bine,spune-i ceva de genul ca sa il poti aprinde emotional(daca simte ceva pentru tine, va vrea sa iti spuna de bine, ce vrei tu sa auzi). Salut si succes Elena!

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

S-ar putea ca prietenul tau sa fie un tanar timid,bine-crescut si rezervat; poate ca e din specia aceea despre care se poate spune:"apele line sunt adanci"si rezerva sa sa ascunda o suferinta tacuta si cu atat mai periculoasa daca intr-o zi, acumulandu-se revolta, va exploda. Daca iti iubesti prietenul cu adevarat incearca sa nu-l expui unor asemeea situatii.totul depinde de tine. Poti foarte usor adopta o atitudine ferma,fara a fi teapana, si sa nu permiti oricui sa te atinga.Dar acest lucru il poti face, repet, numai daca iti iubesti prietenul si nu vrei sa-l pui in situatii umilitoare.Si,sa tii,draga Elena, ca lasand ca tpti sa puna mana pe tine, nu numai imaginea lui va avea de suferit; implicit si propria-ti imagine in ochii celorlalti se va deteriora.Niciodata sa nu uiti ca demnitatea in relatiile cu cei in mijocul carora traim ne aduce respect; al altora dar si al nostru pentru noi insine.Numai bine.

| fly4love a răspuns:

Eu iti dau o parere! incearca sa ai si tu prietenele tale "care sa se dea la el" sa il atinga, sa vezi ce gesturi va face! poate o sa-l vezi in una dintre zile cu una... si o sa incerce sa se acopere cu prietenii lui ca el nu ii gelos cand te-a atins prietenii lui si bla-bla-!