| Blajajshdbdm a întrebat:

Hei. Oare cum as putea sa imi gasesc motivatia corecta de a invata? sunt foarte lenesa si numai pe telefon stau. si sincer ma deranjeaza chestia asta dar imi e greu,, sa ma las"

Răspuns Câştigător
| Iwannabesmart a răspuns:

O casa mare, haine frumoase, bijuterii, plimbari in jurul lumii, sa ii oferi familiei tale un trai mai bun...astea te pot motiva. Fara carte, e cam greu sa le ai.

| AlexSalling a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Poate spui corect, dar de curiozitate, tu ce salar ai pe luna si cate studii ai?

| Iwannabesmart a răspuns (pentru AlexSalling):

Raspunsul la intrebarea ta este ca inca nu am un salariu pentru ca nu am finalizat studiile.Dar sa stii, in viata poti reusi cu studiile.

| AlexSalling a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Am vazut exact la fel, la o prietena cu 2 facultati. A ajuns femeie de servici la Anglia. Iarasi, sora mea a avut facultatea in economie, poate avea salar de 900 de euro pe luna aici la Romania, dar a murit la 45 de ani anul trecut, cu toata facultatea ei. O zi inainte sa moara de cancer, compania de energie Enel o mai tinea sa lucre de pe laptop de acasa. Asta-i Romania, nada!

| Iwannabesmart a răspuns (pentru AlexSalling):

Corect, dar daca toti am gandi asa ca nu vom reusi, ca tara este de rahat, etc, nimeni nu ar mai merge la facultati. Poate exista o sansa.E bine sa speram si sa existe lucruri ce ne motiveaza.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu il inchizi te pui la birou si inveti.

| AlexSalling a răspuns:

Daca nu ai vointa, nu ai cum sa o faci. Stii? Daca tu te duci sa inveti, si jobul pe care il vrei dupa ce ai terminat de invatat, este femeie de servici, ospatara sau mai stiu eu ce, mai bine ramai cu cate clase ai. Acum, daca ai o expectativa mai mare, po-ti continua, te gandesti ca o faci pentru tine, dar nu o fa pentru altii.