| R3dEyE a întrebat:

Hei! Pareri despre Universitatea din Oradea, sectia mate-info, informatica. Ii ceva de capul ei. Intre ea si Informatica Economica de la FSEGA din Cluj, care ar fi mai buna. As alege Oradea, in detrimentul Clujului deoarece in Oradea am niste veri+orasul e mai ieftin. Faci ceva cu diploma din Oradea, sau, ar trebui sa merg la UBB pe aceeasi specializare? (Merg la RIUF sa ma lamuresc care ii treaba cu ASE-ul)

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.FSEGA - informatica economica-> este un fel de struto-camila, mai mult "economica" decat "informatica"! Titlul profesional inscris pe diploma de licenta este: economist! Piata muncii este sufocata de "economisti"!
Fa-ti o idee rasfoind planul de invatamat de la informatica economica : https://econ.ubbcluj.ro/n3.php?id_s=197&id_c=104&id_m=3
2.UBB-Facultatea de matematica-informatica ---- studiaza informatiile din pagina, inclusiv Anexele :http://www.cs.ubbcluj.ro/......l-licenta/
Compara cu cea din Oradea sub acest aspect.
Spui ca la alegerea celei din Oradea se adauga si avantajul cheltuielilor mai mici aferente traiului de student dar, nu uita ca la Cluj sunt multe companii care activeaza in domeniul IT. Daca esti o persoana pasionata si muncitoare, dupa anul II, poti gasi un job de junior tester(stiu din auzite!).
Atat facultatea din Oradea cat si cea de la Cluj sunt de stat --- nu te vei doar "stropi" cu informatica ca la cele particulare!
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatile de informatica economica, oriunde ar fi ele, sunt o amestecatura care nu te invata nici economie nici informatica si chiar nu sunt potrivite pentru o cariera in IT... in rest conteaza ceea ce stii tu dupa ce termini facultatea nu diploma