| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Salut
Sunt in clasa a 8 -a si indata incepe semestrul 2.
Semestrul asta vreau sa invat foarte mult insa simt ca daca sar brusc de la 7 la 10 o sa se schimbe totul brusc. familia o sa ma vada mai bine, prietenii o sa ma vada mai prost ( cu scuze de genul : NU vine afara ca invata, daca eu zic NU pentru ca stau la un film). Insa nu stiu ce sa fac, oare sa incerc sa intruu la cel mai bun liceu din judet, sau sa o las mai moale si sa intruu la al 3-lea? ( Pentru ca eu nu ma pot tine de invatat mereu, stau prea mult la calculator si restul timpului afara). Si cum credeti ca ma vor vedea ceilalti daca invat din rasputeri?

Răspuns Câştigător
| xXxRadu a răspuns:

Pai toti avem 1 singur destin si o sansa
sa intri la cea mai buna scoala dar in schimb avem tone de prieteni...Scoala e pe primul loc. E o misiune aproape imposibila sa sari brusc de la 7 la 10 si mie imi e greu in a 8-a dar totusi e cam mare hopul de la 7 la 10 si ca sa intri la liceu mai trebuie si media mediilor claselor 5-8 + media examenelor care se imparte la 2 si dupa aia intri la liceu...Eu zic ca ar fi bine sa inveti si prietenii daca-ti sunt prieteni o sa te priveasca cu aceeasi ochi si no sa se schimbe fata de tine. Si cu calculatorul iti sugerez sa mai tai din el (cu toate ca eu nu o prea fac ) ar fi bine sa-ti faci temele sati inveti putin cam 2-3 ore pe zi sati ia tot si restul pe net :d Succes la scoala in noul semestru!

4 răspunsuri:
| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Deci, uite parerea mea. Fii atent/a la scoala,, intelege de acolo, si iti faci temele acasa+ invatat. In week'end invata dimineata si iesi seara sau invers. Pana la urma conteaza ce faci pe viitor, nu cat stai tu afara. Decat sa te risti sa nu iei banu la al 3'lea liceu(depinde de judet si de liceu), sau sa nu faci fata la cel mai bun liceu din judet, du'te la al 2'lea, pe ca nu o sa fie prea greu. Liceu e diferit de generala.

| Latinmoon a răspuns:

Spune-le parintilor tai ca te starduiesti foarte mult si dai tot ce poti si nu ai mai iesit cu prietenii demult zi-le ca vrei sa te recerzi si tu putin.
Good luck! >big grin

| anonim_4396 explică (pentru Latinmoon):

WHAT DA FAC? laughing
Ce am spus eu si ce imi raspunzi tu?

| Latinmoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i vina mea ca e scris in morse rolling on the floor