| NewTroll a întrebat:

..peste aproximativ o luna am examenele de evaluare nationala(Cele ce se dau la sfarsitul clasei 8). Sunt foarte stresat.Nu mai invat cum invatam in clasele 5, 6,7.Am devenit putin cam dependent de calculator iar majoritatea timpului in afara scolii, acolo il petrec.Cand este vorba de o tema/invatat/orice imi este foarte lene iar dupa maxim 1-2 exercitii nici nu mai incerc(nu este vorba ca nu stiu sa le rezolv, ci ca nu am chef si ma plictisesc)
De maine voi incerca sa stau maxim 40-50 minute la PC, iar restul timpului sa invat.

Alte sfaturi? :-s

3 răspunsuri:
| Smiiiley a răspuns:

Heii:*!
Si eu sunt in a8a,si la fel ca tine, sunt dezinteresata de scoala!big grin
Ma simt ca si cum deja a venit vacanta, si desi am avut medii mari
pe a 5a:9.8; a6a:9.46:a7a:9.78...si in a8a nu o sa obtin o medie sub 9.5, acum sincer,nu prea imi pasa ce note o sa iau! Parca am obosit sa tot invat! Iau ore si la mate, si deja mi-e groaza de ele! Asta e doar o etapa, primele examene, si multele care o sa vina! Nu vreau sa ma stresez foarte tare, si apoi sa nu mai stiu nimic! E evident ca mediile pe care le-am obtinut de-a lungul a 3-4 ani ma vor ajuta si au meritat osteneala, la fel si la tine! Trebuie doar sa repeti, si sa faci vreo 2-3 variante pe zi la romana si mate, si totul o sa fie OK!happy
Sper sa obtii o nota mare la examene, si sa reusesti sa intri la liceul dorit!

| smocky a răspuns:

Sall! Nu zic ca trebuie sa stai toata ziua cu nasu in carte, dar 2, 3 ore este de ajuns pentru teme si invatathappy Calculatoru incearca sa-l uiti, du-te in alta camera, cat sa nu-ti distraga atentia big grin Off si bafta la examene si eu sunt a 8abig grin

| shummyalberto a răspuns:

Bafta la examen si eu sunta 8a am avut in a 5a 9, 53 in a 6a 9, 00 in a 7a 8, 25 si pe primul semestru in a 8a 8, 77 ...la mate sigur nu trec la examen dar la romana nu am probleme deci sper sa faceti bine amandoi si nu va stresati cu invatatu dam si din a 5a a 6a a 7a si o sa fie usor, iar la romana lucram pe baza textului deci nici o grija nu va stresati Bafta la Examen!