| alexandrajasmin1 a întrebat:

Acum catva timp am cunoscut un baiat de vreo 16-17 ani careeste arab la teatru, jucam amandoi teatru in acelasi grup. Cum imi pot da seama ca ma place si ce parere aveti despre modul in care se comporta din urmatoarea relatare: prima data cand l-am cunoscut totul era normal, a doua oara a inceput sa ma priveasca mai intens cu o privire aroganta daca se poate spune asa sa stea mai aproape de mine si chiar sa ma atinga pe mana, pe spate. Dupa asta el a facut o pauza de vreo 2 luni jumataete dupa care s-a intors iarasi primele doua ore nimic interesant dar era si o fata care il acapara tot "timpul " deoarece se cunosteau de mai mult timp dar nu cred ca i-ar fi placut de ea pentru ca are iubit si e mai mare ca el. Am avut un recital dupa ceste doua ore in care nu s-a intamplat nimic. Iar a inceput sa ma priveasca cu aroganta cateodata iar alte ori foarte bland. A aflat numele meu pe care nu il stia deoarece am doua nume, profesoara in prima ora cand ne-am intalnit ne-a dat o diploma iar el i-a spus sa-i treaca pe diploma langa numele lui zis "prnumele meu". Am jucat un joc si trebuia sa alegem un numar toti am ales numere cam de la 1 la 4-5-6 el a ales numarul de la ziua mea de nastere oare a fost o intamplare? in jocuri cam evita sa joace cu mine sau mi se pare nu stiu. Noi juca si jocuri de improvizatie cate doi aici s-a intamplat de multe ori sa ma atinga sa ma ia de mana si chiar sa ma imbratiseze sa ia obiectele mele precum geaca sau geanta si sa faca momente amuzante. Am facut un joc cu priviri trebuia ca datorita privirii si mimicii persoanei din fata sa ne faca sa aju7ngem la el, cu toti ceilalti colegi a fost amuzant probabil asa cum trebuie cand a ajuns la mine si-a pus cum se spune mainile in san sau la spate si a inceput sa ma priveasca fara sa clipeasca macar cu o privire aroganta si rece dar pleoapele ii acopereau jumatate din ochi deci nu era o privire holbata. La sfarsit a spus ca aproape ca a si plans iar profa ca la privirea care a avut-o trebuia sa stau pe loc. De ce reactioneaza asa la mine? Odata la o improvizatie mi-a luat apararea in defavoarea altei fete care era noua asta in primele doua ore inainte de a face pauza de 2 luni. Dar observ ca este de acord cu ceea ce spun eu fie aproba (nu prea se intampla)fie spune si el acelasi lucru uitandu-se cu putina aroganta(sau cu coada ochiului) la mine intr-un mod tot dur.
L-am intalnit si pe strada o data la colegiul unde invata m-a salutat foarte vesel chiar si-a lasat in fata colecul cu care era si a inceput sa zambeasca dinainte si sa mearga pe o bordura "strambandusea" mi-a spus doar buna uitandu-se in ochii mei si zambind (asa mi s-a parut ca se uita in ochii mei ) si am trecut mai departe. In alta zi l-am intalnit cand iesea dintr-un club cu un prieten de data asta de abia ma salutat si nici nu a zambit a fost ca si cum ar fi salutat o persoana pe care a mai vazut-o acum 10 ani si nu o intereseaza.
Pe facebook nu am nici un like de la el desi suntem prieteni doar eu ii nai dau like si am pus 2 comentarii la unele poze si mi-a dat doar like.
La club tot timpul ma duc aranjata chiar imi spun unii cocheta de zambit ii zambesc si par abordabila cu el. A odata am incercat sa-i zambesc subtil sa zic asa cand el era in fata mea pe un scaun si el a vazut acest lucru si incerca sa ma faca sa rad strambandu-se.
Am ramas la teatru doar eu el si inca un baiat mult mai mare cu vreo 10 ani cum imi pot da seama daca ma place? Si cum sa-l faca sa se indragostesca sau sa-i placa de mine pentru ca eu mi-as dori sa fim mai mult decat prieteni? Acum e posibil sa facem un curs in care sa fiu doar eu si el ar fi o ocazie buna sa ne apropiem mai mult unul de altu? Nu stiu ce sa discut cu el pentru ca nu vreau sa par inebunita dupa el sau sa-i pun intrebari banale gen la ce liceu inveti sau cati ani ai, ce zodie esti pentru ca le stiu chiar daca nu l-am intrebat direct pe el. Ajutati-am va rog mult chiar am nevoie de un sfat urgent
Multumesc ca ati citit tot!

1 răspuns:
| Gramadă_Diana_1999 a răspuns:

Păi dacă aveți vreun prieten comun, fă în așa fel încât să stai mult timp cu el, poate veți ajuge să vă întâlniți mai des, prin intermediul acelui prieten.Sau dacă îl cunoști pe vreunul din prietenii lui, pune-l să îl întrebe ce părere are despre tine, sau chiar să îi spună că îl placi.Mulți băieți încep să placă o fată după ce află că aceasta îi place.