| RebeccaJ a întrebat:

Acum ceva timp eram la şcolă, într-o oră. Şi doi colegi vorbeau despre mine. Şi unul din ei a spus : "Uite ce CNP-uri are asta" sau ceva de genul. Ce înseamnă? [fundă]

4 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Inseamna ca ti-a aflat CNP-ul de la buletin, ceea ce e foarte rausad deoarece CNP-ul pe care il ai la buletin nu trebuie sa il sti decat tu.

| baaang a răspuns (pentru LonelyLoner92):

rolling on the floor))))))))))
"CNP-uri". [la plural]

| KiTTy_8200 a răspuns:

@Daniel_6995
CNP=Cod Numeric Personal
Un om are un singur CNP, nu mai multe, deci n'aveau cum sa iti afle "CNP-urile".
CNP-ul contine sexul, data nasterii, codul judetului in care te-ai nascut si o combinatie de cifre personala. Nu te poate afecta prea tare faptul ca ei iti cunosc CNP-ul, dar exista unele site-uri de scoli/licee care publica notele si ei iti pot vedea situatia scoalara prin intermediul CNP-ului. Sper ca te-am lamurit. happy

| RebeccaJ explică:

Sunt destul de sigură că nu despre Codul Numeric Personal era vorba şi da erau la plural...