| nobody196 a întrebat:

Hei TPU, am 12 ani si nu am voie sa fac nimic, parintii mei (care lucreaza profesori) nu imi permit nimic, nu am voie sa:stau pana tarziu afara (vara-20:00, toamna-17:30, iarna-16:00), nu am voie sa beau bauturi carbogazoase. Nu am voie fast food sau tot ce e nesanatos, nu am voie sa merg/vina (la) cineva peste noapte, nu am voie sa fiu prietena cu baieti. Vineri mergem la bunelu care traieste in alta tara si e un drum de 4 ore, cum as putea să-i conving sa ma lase singura? Situatia mea scolara e medie dar oricum ai mei vor mai mult, cum as putea face sa ma lase mai liber?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt impresionata de parintii tai, care intr-adevar tin la tine foarte mult, odata ce nu-ti permit nimic din ce este periculos sau nesanatos.
De liberati la varsta asta, chiar nu ai nevoie, pentru ca esti inca copilas mic.
Bravo, parintilor tai!

| Andreeush a răspuns:

Ai pretenții cam mari la 12 ani.
E normal programul pe care ți l-au impus părinții tăi.
Un copil de 12 ani nu are ce căuta noaptea pe afară.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Andreeush):

Eu la 12 ani trebuia sa fiu acasa la 6 laughing

| SilentRain a răspuns:

laughing)
Nu e nici o tragedie, părinți tai îți vor binele

| nobody196 explică (pentru SilentRain):

Inteleg ca au cele mai bune intentii dar e prea sctrict ceea ce fac ei

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

E complet normal ca fac părinții tăi, ca nu te lasa sa stai până târziu și sa manananci chestii nesănătoase asta inseamna ca părinții tăi sunt cu capul pe umeri si stiu ce fac. La 12 ani ai vrea sa stai până la 12 noaptea afara? ora 8 de bagat in casa mi se pare foarte ok, zi mersi ca te lasa sa iesi afara, de exemplu pe mine nu ma lăsau nici macar o secunda afara si trebuia doar sa stau sa învăț si puteam sa ies doar cu ei...Acum s-au schimbat treburile, am crescut iar acum am voie să staubcat vreau afara. De ce? pentru ca am avut ocazia sa le demonstrez părinților ca sunt responsabil. Ai 12 ani, deci ai timp berchet

| nobody196 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Eu le-am castigat increderea de mult dar oricum nu sunt libera nu spun ca vreau pana la 12 afara spun ca vrea macar o ora in plus sa stau afara