| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Hei Tpu.Am 13 ani si sincer chiar nu mai suport... vreau sa plec de acasa.Ce sa fac daca parintii ma cauta? Nu o sa stau pe strazi, o sa ma tina un prieten foarte apropriat in care chiar am incredere.El are apartament in alt oras.Motivul pentru care plec este ca parintii si fratele meu mai mare ma jignesc,imi spun ca nimic din casa nu imi apartine,ca nu fac parte din familia asta, ca nu ma iubesc etc.Imi doresc sa fac un liceu si o facultate apoi sa ma mut in alta tara, dar familia mea nu ma sustine.Chiar imi spun ca eu nu sunt in stare sa fac asta si cand le spun visele mele despre unde vreau sa ajung ei incep sa rada de mine sau nu ma baga in seama. Vreau raspunsuri seriose...

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

La 13 ani,te va cauta poliția si oamenii legii ii vor sancționa pe cei care iti sunt complici. Nu esti nici macar persoana fizica sa poti discuta cot la cot cu ai tai. Ai răbdare. Ai tot timpul sa le demonstrezi ca ai potențial de om independent. Totusi,acum nu te comporți ca unul. Ai incredere intr-un altul inloc sa ai in tine. Fugi inloc sa te zbati pentru tine,sa ti fie bine fără complicatii. Pleci de acasa sa le arăți părinților tăi ca fratele tau ar putea să ti fie un exemplu. Le spui lor visele tale de parca ei vor munci sa le îndeplinească. Eu zic sa ti ocupi timpul vara asta muncind cumva sau învățând ori fa sport,mergi la o activitate. Scapi de ei pe timp de zi fără să faci scene dramatice de care iti va fi rusine mai tarziu. Nimic nu ti apartine, intr adevăr, până nu ti vor lasa proprietățile lor pe mâinile tale. Deocamdată ei traiesc si tot ei le gestionează. Tu oricum faci parte din familie. Ai sângele si numele lor. Stai in casa lor care este si a ta, cata vreme nu o părăsești, vei avea domiciliul acolo, fără de care nu poti avea un buletin. Eu zic sa mai crești puțin, e prea riscant ca de la vârsta asta sa faci alegeri de genul.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si cu ce ai sa traiesti? Ca nu ai venituri. Prietenul nu te va tine prea mult in spate.

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică (pentru darrio2007):

Nu e problema de bani.O sa am ce manca. Vreau doar sa scap de parinti

| darrio2007 a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Cand nu vor mai fi ai sa-i doresti.

| Donsavas a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Vorba lui Darrio, oricand poti scapa de ei. Va veni si timpul cand nu vor mai fi...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Planul tau e subtirel. Stii care e cea mai mare dificultate in planul tau de a face liceu si facultate? Faptul ca pleci de acasa

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| omglily a răspuns:

Asteapta pana te poti angaja.