| Sasha30 a întrebat:

Am 15 ani. Imi place foarte mult actoria si vreau sa imi dedic viata acestei pasiuni insa stiu ca in Romania nu se castiga bine. Din acest motiv as dori sa plec din tara. Doar ca parintii nu sunt de acord cu asta, imi spun ca imi trebuie o meserie din care sa castig bani si sa am tot ce imi trebuie si actoria sa fie doar un hobby. Stiu ca au mare dreptate insa nu pot sa nu ma gandesc cat de mult vreau sa fac asta si as fi dispusa sa incep o meserie aici si apoi sa plec, sa ma lansez in alta tara. Tin mult la imaginea mea si as vrea ca multi sa ma stie. As vrea cateva sfaturi, vreau sa aud o parere din exterior, a unei persoane care nu ma cunoaste. Stiu ca totul suna putin copilaresc, fiindca da, sunt un copil care se dedica unei pasiuni. De asemenea, cant la pian si fac dansuri si la amandoua ma descurc foarte bine. Multumesc celor ce au citit!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin-o cu picioarele pe pământ.

| Sasha30 explică (pentru anonim_4396):

Eram sigura ca vor aparea si raspunsi de genul, in mintea mea suna mai bine

| TanteMarianne a răspuns:

Pai asteapta cam pana faci 18 ani te duci la facultatea de actorie, dupa te angajezi la un teatru si peste cativa ani te duci in alta tara. acum parintii te pot opri pentru ca esti inca minora, dar dupa 18ani fiecare face ce vrea cu viata lui. incearca ce se poate intampla. in cel mai rau caz nu ajungi actrita.

| AnaRadu a răspuns:

Hei.
Niciodata nu renunta la visele tale si daca iti doresti chiar atat de mult sa faci actorie,nimic nu trebuie sa iti stea in cale. Asculta sfatul parintilor tai, sau ai la baza o meserie din care sa stii ca poti sa traiesti si sa dormi bine noapte. Actoria poate fi ceva placut, un hobby care il poti face din placere si dragoste pentru aceasta meserie. In Romania aproape nimic nu merge in acest domeniu dar crezi ca in alta parte o sa iti fie mai usor? Crezi ca in alta tara sunt afisuri pe strada gen:` cautam actrita, frumoasa, talentata, 20 de ani`? Acolo ii au si ei pe ai lor, nu au nevoie de altii. Poti fi buna, daca nimeni nu te baga nicaieri, degeaba esti buna. Plecarea nu este solutia. Poti ramane in tara cu un job ok si actoria ca si hobby. Este mult mai bine. Crezi ca iti va fi bine daca, doamne fereste nu iti merge bine acolo si nu mai ai cum sa te intorci iar parintii tai se afla atat de departe incat nu poti sa ii zici mamei tot ce te apasa doar pentru ca e prea departe si o ingrijorezi? Nu se merita sa iti asumi un asa risc daca stii ca nu e nimic sigur. Asculta de parintii tai ca ei niciodata nu vor vrea sa iti spulbere visele, vor doar sa iti deschida ochii!
Mult noroc!

| DimaAzeri a răspuns:

Cu mare drag vreau sa iti spun un lucru pe care cu siguranta il cunosti deja. Aceasta pasiune necesita multa daruire. In momentul de fata esti eleva si iti faci timp si pentru celelalte pasiuni ale tale. Continua in felul acesta pana in ultimi ani de facultate. Intodeauna vor exista avantaje si dezavantaje oriunde vei fi!
Ai un sprijin in tara, care in strainatate nu este foarte probabil. Cultiva-ti talentul in tara, demonstreaza-ti ca poti face asta si dai o sansa tari tale! Succes