| Alex00990 a întrebat:

Am 16 ani si imi este frica sa merg in excursie cu clasa, nu stiu de ce, dar am o frica, o retinere.
Cum pot sa inteleg problema si sa o rezolv?
Mersi mult!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil ti-e frica ca n-o s aai cu cine sa stai, c-o sa fii marginalizat sau lucruri de genu. Astfel de frici se depasesc doar confruntadu-le, te temi pentru ca nu stii cum se desfasoara, dar pur si simplu du-te, inscrie-te si nu mai sta atat si analiza, o sa vezi ce fain e in excursii, e cam singurul moment cand o sa stati si voi daca nu toti macar marea majoritate impreuna

| ℓαυяα a răspuns:

Dacă te înțelegi bine cu colegii nu trebuie sa ai rețineri, o ea fie distractiv happy

| Andreeush a răspuns:

Ori stai acasă și nu mergi în excursie ori îți învingi temerile și mergi cu colegii tăi.
Poți să vorbești cu diriginta, să îi spui că ți-e frică.
Dacă nu ai mai fost până acum într-o excursie e nomal să îți fie un pic frică, să ai emoții.

| QElenaBoghiu a răspuns:

E normal să ai o frica /reținere dacă este primadata.

Cred ca îți este frica sa pleci câteva zile de la părinți tău sau îți e frica de colegi tai happy

Trebuie sa îți înfrunți temerile. Nimic rău nu ți se poate întâmpla happy
Plus de asta o sa te ajute sa fi mai descurcăreață.

Pentru începu poți întreba un coleg /colega cum a scăpat de frica asta.
Fără rușine.