| Ald527893 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat sau de o parere.

Sunt clasa a X-a si sunt la Liceul Sportiv.Din totdeauna mi-a plăcut desenul si ma pricep foarte bine.Stiu sa desenez orice,mai ales arhitectura.
Initial,in clasa a VIII-a am vrut sa merg la Liceul de Arte dar nu ma pricepeam asa bine cum o fac acum.
Am stat de vorba cu parintii, am inceput sa lucrez si sa ma perfectionez si am decis sa ma transfer.
Problema este ca am o retinere in legatura cu liceul, colegii si profesorii.Imi este frica ca nu o sa ma acomodez si o sa fie nasol.
La liceul curent am o prietena foarte buna si imi este greu sa ma despart de ea.Cu profesorii m-am acomodat si mă înțeleg foarte bine.
Motivele sa nu ma mut sunt ca imi este frica ca nu ma pot acomoda si motivul sa o fac este sa continui arhitectura si sa îmi urmez visul.
Care este părerea voastra?

Răspuns Câştigător
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa iti urmezi visul daca chiar iti place desenul. Daca tu nu te regasesti in ce faci acum la curentul liceu, de ce sa mai stai? Nu lasa frica asta ridicola sa stea intre tine si visul tau. Mai tarziu o sa ai un regret si mereu iti vei pune intrebarea: "oare cum ar fi fost daca?"
In viata ai sa mai faci schimbari, ai sa mergi si la facultate, ai sa ai si joburi deci nu iti fie frica sa faci pasul asta de frica ca nu te vei acomoda.
Unii vor zice ca nu ai sa iti gasesti un loc de munca daca faci liceul de arte, ca se plateste putin bla bla bla, atata timp cat tie iti place si mergi cu placere la munca ce mai conteaza restul? Presupun ca ai sa faci si o facultate, nu o sa ramai doar cu liceul, poate intre timp o sa iti placa sa desenezi personaje si nu o sa iti mai placa arhitectura. Iti poti gasi un loc de munca la multinationalele care creeaza jocuri video, mereu au nevoie de tineri care pot creea un personaj si se plateste FOARTE bine.
Sau nu stiu daca stii conturile alea de pe insta gen litterboxcomics sau whatsupbeanie ( doar astea imi vin acum in minte) au super succes, isi povestesc oarecum experientele intr-un mod amuzant prin desen.
Sau poti creea weebtoons, sunt ca si benzile desenate doar ca le citesti pe net evident, iti recomand aplicatia WEBTOON, e numai cu benzi desenate, ca si recomandare poti "citi" True Beauty, Return to player, Omniscient reader, The little trashmaid, Lore Olympus etc, am o gramada dar iti recomand doar cateva deocamdata ca nu vreau sa fac roman. Solo Leveling iar e bun, nu e in aplicatie, il poti gasi pe net, pe google, dar ai prins ideea, se castiga mult si bine din ARTA, trebuie doar sa ai putina imaginatie. Iti poti deschide un cont de Patreon unde oamenii platesc ca sa ii inveti anumite lucruri.
Sau iti faci un cont de Youtube si faci video-uri ca si TheOdds1sOut, ti-l super recomand, e foarte amuzant si poate te inspira, il urmaresc de cand avea cativa folowers dar a avut atat de mare succes incat in doar cateva luni deja avea 1.000.000 urmaritori. Altii nu reusesc asta in ani!

Cat despre prietena ta, nu stiu daca sunteti doar prieteni sau e iubita ta, ideea e ca nimic nu e vesnic, voi sunteti tineri daca e sa reziste relatia o sa reziste si daca tu esti la alt liceu, va puteti vedea dupa ore, daca nu rezista, aia e, thank you next! Nu e capat de lume.

| Ald527893 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Mulțumesc! Chiar m ai motivat mult.
(sunt fata, scuze ca nu am menționat)

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Liceul trebuie sa-l alegi in functie de cariera pe care vrei s-o urmezi.Cu prietena te poti intalni si dupa liceu, nu e ca si cum te muti in alta tara.Iar doi ani vor trece imediat, cred ca te vei acomoda. Doar tu poti decide.

Iar in arhitectura nu se castiga asa bine cum crede lumea.Am prieteni care lucreaza in acest domeniu, cu facultatea de de 6 ani si nu castiga deloc ok, mai ales in conditiile in care ingineri constructori, care habar nu au, fac ei planuri de case etc pe doi lei. Apoi, stiu colegi din liceu care au facut acolo o facultate de 3 ani, sa fie, sau chiar nimic, si castiga mai bine fiindca apoi au facut ceva cursuri si sunt antrenori personal de fitness etc. Acest domeniu chiar a saltat enorm, romanii sunt totusi pe locul 2 in Europa in ce priveste interesul pentru miscare si sport.

| Fonk a răspuns:

1. Nu știu cu prietena cum faci, iti recomand sa nu te desparti de ea (adica nu te muti), dar cine nu zice ca poti tine legatura prin social-media.
2. Nu o sa ai nu stiu ce viitor, crezi ca vei putea sa faci bani din chestia asta? sau te muti degeaba numai de dragul desenatului carel poti face si acasa
3. Daca termini liceul de desen sau ce-o fi, oricum te poti duce mai departe si altundeva fara acel liceu, nu?
4. Daca as fi in locul tau, nu mias parasi prietena pentru nimic in lume, (daca va fi iubita mea), daca nu te poti muta linistit
Sper ca te-am ajutat, si spor in ceea ce faci. Fundiță?

| Ald527893 explică (pentru Fonk):

Tin sa menționez ca sunt fata.
In primul rand, nu ma voi duce doar pentru dragul de a desena ci pentru a deveni arhitect si din arhitecura se câștigă foarte bine.In orice caz iti respect parerea si mersi.

| Fonk a răspuns (pentru Ald527893):

Daca ești fata, dao incolo pe aia, am crezut ca esti baiat, scuze.

Fa ce-ti place si eu termin liceul de chimist da pentru aia tot vreau sa ma pun pe istorie. (Poate devin prof big grin)