| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.
Am 16 ani și sufăr de anxietate.
Ce sa fac? Simt ca nu-i mai pot face față. Am palpitații, greață, respirație grea și plâng des în fiecare zi.
Ajutor!

Răspuns Apreciat de Editori
| Timidul333 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stii ca tu ai creierul si nu el pe tine.
Toata joaca "grava" cu anxietatea este facuta de creierul tau, in corpul tau. Invata sa te cunosti pe tine si sa realizezi ca tu trebuie sa te folosesti de creier in indeplinirea activitatilor emotionale, si nu el de tine.
Incearca sa observi ca tu, in jurul tau esti un om norocos.
Trezeste-te fericit dimineata deoarece tu esti acel om care are familie si este sanatos si se bucura de natura si multe alte chestii misto.
Ai ceva ce unii nu au si asta ar trebui sa te treaca peste orice fel de anxietate.
Esti un om sanatos, in stare sa creeze legaturi, sa-si faca prieteni. Candva vei gasi un om care iti va fi alaturi tie si te va sprijini si vei uita de plans.
Realizeaza ca tu esti centrul universului tau, nu altcineva.
Plimba-te mult, distreaza-te, viziteaza locuri enorm de minunate in natura (paduri cascade munti etc)
Viata asta are atat de multe de facut si tu stai si plangi?
Gaseste-ti un vis...un tel, o putere de a te ridica din pat si a zambii in drum spre visul tau.
Uite...visul meu este sa vizitez toata lumea. De aceea cand am vreun moment de panica emotionala, realizez ca toata tristetea se va sfarsii, si voi ajunge exact acolo in toata lumea, in fiecare peisaj unde imi doresc.
Nu uita...gaseste-ti visul oricare ar fi acela!

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Si eu sufar de anxietate de mica si am trait cu ea pana in prezent...Am pierdut multe in viata din cauza asta dar imi asum.
Singura solutie este sa faci atunci cand ai de facut ceva cu toata frica pe care o ai.Sa infrunti starile de rau si gandurile negative ca alta solutie nu este.
Vorbeste cu un psiholog poate te ajuta.

| anamariarot a răspuns:

Mergi la psiholog. O să îți dea sfaturi despre cum să faci față anumitor situații și ce e greșit în momentul de față în abordarea ta. Eventual poți face și niște ședințe de psihoterapie. Deși nu sunt medic, sfatul meu e să nu iei antidepresive, cel puțin nu acum. Încearcă toate metodele(ședințe la psiholog, sport, activități care îți fac plăcere, vizionarea unor clipuri realizate de persoane care la rândul lor au trecut prin așa ceva, ca să te automotivezi, pentru că soluții există), iar dacă ai încercat toate astea și starea ta nu a suferit vreo schimbare în bine, să iei pastile. Zic că nu e indicat să începi cu ele, pentru că dau dependență, iar efectele dependenței le simți abia când vrei să renunți la ele(bănuind că nu vrei să stai pe antidepresive toată viața). Dacă intri în sevraj când nu ți-ai luat doza de antidepresive, ai impresia că te sfârșești(greață, vomă, palpitații, insomnii, anxietate maximă, depresie). Pe deasupra, de la antidepresive vei mai lua în greutate. Nu că ar fi o problemă dacă ești mai plinuță, dar depinde de tine, de cum o vezi tu, pentru că e posibil ca stima ta de sine să aibă de suferit, iar din cauza asta să fii și mai anxioasă.
După cum am mai spus, încearcă toate metodele, iar dacă nimic nu funcționează, abia atunci să apelezi la pastile. Pe cât posibil, ține-te departe de ele.

| CristinaMatei97 a răspuns:

Vorbește cu un medic/psiholog

| Cata468 a răspuns (pentru CristinaMatei97):

Am vorbit mai de mult cu o psiholoagă dar nu am stat mult de vorbă că nu avea timp de mine.
Până la urmă o să i-au antidepresive nu mai pot, până și o tigară ar ajuta.

| CristinaMatei97 a răspuns (pentru Cata468):

Încearcă mai bine sa-ți faci prieteni, nu ajuta țigările și antidepresivele
Găsește pe cineva cu care sa comunici constant, căruia sa i poți spune toate problemele și in care sa ai încredere

| Cata468 a răspuns (pentru CristinaMatei97):

Mersi