| AlexSinol a întrebat:

Bună TPU.
Am o problemă cu care sper să mă puteți ajuta.
În copilărie am avut prieteni, dar pe parcurs au devenit bețivi și fumători.
Altfel, eu refuzând să mă apuc de băut și de fumat am fost exclus din grupurile lor. Acum am foarte puțini prieteni.
Pe clasele 5-8 unii colegi își băteau joc de mine și de alți colegi, noi fiind mai la locul nostru, mai timizi.
În toamnă am ajuns în clasa IX, la liceu, aici am reușit să-mi fac 3-4 prieteni, iar cu ceilalți mă înteleg relativ ok. Problema e că doar unul din ei mai iasă afară o dată la 2-3 săptămâni cu mine, în rest fiind nevoit să merg ori singur, ori cu părinții. Nu îmi place situația asta, aș vrea să am și eu prieteni cu care să pot ieși afară.
În toamnă am avut o revelație, am fumat și am băut cam 1-2 luni cu foștii colegi cu care mă înțelegeam mai bine. Pe parcurs mi-am dat seama că nu am ce căuta acolo, nu mă simțeam bine în preajma lor, așa că am decis să nu mai fumez și să nu mai beau, și, implicit, să nu mai ies cu ei.
Nu am prieteni, sunt mereu deprimat, iubită nu am avut niciodată, doar am sărutat o fată acum 1 an. Și în urmă cu câteva luni am fost respins de o fată. Unele imi spun că sunt drăguț, dar toate au iubiți.
Alții tot ies cu prietenii în oraș, iar când îi vad parcă mă apucă o stare de tristețe cruntă(majoritatea sunt fumători). Aș vrea să am și eu o gașca cu care să pot ieși afara. Mă simt singur mai mereu, când cei de vârsta mea se simt bine, iar eu nu.
Alții merg frecvent la petreceri, unde sunt invitați doar cei care beau, fumează și/sau se droghează. Eu am fost doar de 2 ori la zilele de naștere ale prietenilor, restul nu n-au invitat. În club nu am fost niciodată.
După cum am spus, ies foarte rar cu acel prieten, restul nevrând să iasă. Vreau, dacadar se poate, ceva idei de a-mi găsi prieteni noi, pe cât posibil să fie ok, adică nu ca cei pe care i-am descris înainte.
Am avut și câteva gânduri de sinucidere, dar am decis că nu are rost să fac asta.
Vă rog să mă ajutați!

Ofer și fundă!

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Dacă nu te regăsești în personalitatea altora, nu înseamnă că e ceva greșit cu tine. După cum ți-a zis Uirebit, ocupă-ți mintea cu filme, cărți, muzică de calitate etc; investește timpul în tine.
Eu am 20 de ani, nu merg în cluburi că nu-mi plac(a nu se înțelege că e ceva greșit să mergi, dar nici dacă nu le frecventezi nu înseamnă că ai probleme la mansardă) și am doar doi prieteni. În liceu n-aveam decât o prietenă laughing.
Stai liniștit și nu-ți mai face griji inutile. Nu-ți mai crea probleme care de fapt nu există.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te comporți ca un cățel care scheaună pentru că nu-și găsește haita.
Adică vrei să te sinucizi pentru că nu ai cu cine să ieși în oraș?
Ce, *** calului, e în capul tău?
Viața nu merită trăită decât dacă ești acceptat de fumători, bețivi și drogați?
Îți dau un sfat:
Citește, plimbă-te, vezi filme, învață, pictează, scrie poezii, mergi la muzee, aleargă, mănâncă înghețată, dă-te cu parapanta, cultivă o floare și... încă 1.001 de lucruri.
Dar fă-le singur! Ai să vezi că viața poate fi frumoasă și așa.
Dacă te respecți, ceilalți îți vor urma exemplul.
Dacă ești un smiorcăit, toți se vor pișa pe tine.

Gândește-te și alege.