| alessandra10 a întrebat:

Am 17 ani si am prieten de cateva luni, insa nu i-am spus inca mamei despre ei pentru ca pana acum nu am mai iesit cu baieti si nu stiu cum ar reactiona. Cum pot sa ii spun in asa fel incat sa fie de acord? Ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| Creierash a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca parintii au 2 motive de ingrijorare in privinta relatiilor:
1) "Vreau ca copilul meu sa se tina de scoala"
2) "Vreau ca copilul meu sa nu faca sex cu orice derbedeu, sa o lase insarcinata sau sa o batjocoreasca"

In privinta primei griji, trebuie sa le demonstrezi parintilor ca esti o fata serioasa, matura, care constientizeaza necesitatea educatiei in ziua de azi. Atata timp cat ai o situatie scolara buna (sa nu ramai corigenta, sa nu chiulesti ca sa faci sex cu el, sa nu chiulesti ca sa te balacaresti prin cluburi), atunci este OK. Important este ca parintii tai sa aiba incredere in tine. Daca nu, atunci va fi mai greu. Important este ca parintii tai sa vada in tine ca esti o fata serioasa. Atentie: a avea prieten nu inseamna ca nu esti serioasa. A fi serioasa inseamna sa te tii de carte la varsta asta, nu la facut copii. Sau avorturi.

2) Este iminenta punerea problemei sexului la varsta asta. Ideal este sa nu te grabesti, iti recomand sa nu faci sex cu cineva decat daca il cunosti de cel putin 2 ani. Fii ferma in privinta asta cu prietenul tau, si pune piciorul in prag daca il vezi ca insista. Nu zic ca e musai sa te pastrezi virgina, dar daca esti "usuratica", atunci o sa capeti o reputatie foarte proasta.

Daca vrei sa te usurezi si sa le spui parintilor tai, atunci prezinta-le prietenul tau, explica-le ca va placeti, ca aveti de gand sa dezvoltati o relatie decenta, ca veti fi responsabili, vei respecta cartea si nu o sa faceti prostii. Dar e important ca in ceea ce am mentionat eu in fraza anterioara, sa nu fie nicio minciuna. Daca nici tu nu crezi ca va fi asa, atunci ar fi bine sa te sfatuiesti cu prietenul tau intai, sa il intrebi ce vrea de la tine, sa ii spui ce vrei de la el. Nu fii vulnerabila in fata lui, pentru ca in general baietii stiu sa manipuleze si sa para "romantici, grozavi, inteligenti si politicosi" cand de fapt ei vor doar sex. Asigura-te ca iti cunosti intai TU prietenul, si apoi parintii tai. Cand esti sigura ca este baiat serios, poti sa il prezinti parintilor tai si sa le spui despre ce parere ai tu despre el, si sa discute si ei cu el sa isi faca si ei o parere.