| GoldSpookyBoy a întrebat:

Hei TPU! Am 17, sunt baiat si sunt gay. De câteva luni îmi place de un băiat, nu știu dacă el e gay sau bisexual. Mă înțeleg foarte bine cu el, mă face să zâmbesc, de câte ori sunt cu el mă simt bine. Cu acest băiat chiar pot să discut liber și nu mă emoționez prea mult( eu sufăr de anxietate socială și de obicei mă bâlbâi sau sunt foarte rușinos când e să vorbesc cu cineva mai ales cu băieți). El cred ca a realizat deja ca îmi place de el, dar nu mi-a spus nimic despre asta până acum. Ar trebui sa vorbesc cu el despre treaba asta?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu de unde stii ca esti gay, daca in viata ta nu ai avut sex cu nimeni, niciodata?
Faptul ca-ti place de un baiat, ca prieten, nu te face gay!

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, vorbeste cu el despre asta, fiindca te poti trezi cu surprize neplacute daca tu actionezi doar in functie de presupunerile tale.Comunicarea e cheia in orice.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai discuta, până la urmă ce ai de pierdut? Daca va înțelegeți, o să înțeleagă, dar va trebui sa ii accepți decizia în caz de refuz.

| ionut13512 a răspuns:

Ca să îți faci o oarecare părere dacă e bi sau gay poți lua în calcul dacă se uită după fete, dacă îți vorbește despre vreo fată care i-ar plăcea, depinde de comportamentul lui. Posibil să-și fi dat seama că nu ești straight, însă, poate așteptă momentul în care ești pregătit să-i zici tu... Nu vei știi niciodată cum va reacționa la faptul că ești gay sau că îți place de el dacă el nu știe asta.E un lucru bun că vă înțelegeți foarte bine și te înțeleg că ești mai rușinos (așa sunt și eu cu unele persoane). Gândește-te înainte cum ar reacționa el (fiindcă îl cunoști) și i-a o decizie happy

| NicoleAB a răspuns:

Da, nu incerca nimic inainte sa ai o discutie deschisa, s-ar putea sa-l ranesti sau sa fi tu ranit. Nu poti anticipa reactia altora in astfel de situatii. Asigura-te ca totul e corect fata de celalalt si, de ce nu, fata de tine. In acest mod puteti ramane prieteni. Intrebarea e daca ai incredere sa ii impartasesti un astfel de lucru intim. Daca nu ai, atunci e mai bine sa il lasi in pace. Asteapta, ai rabdare. In orice tip de relatie de durata sta la baza increderea, prietenia sincera. Asta trebuie sa evaluezi mai intai.