| Mihaelaa98 a întrebat:

Hei TPU, am 19 ani iar parintii mei sunt groaznici, imi impun sa fac ceva ce nu imi place, iar daca nu fac acest lucru nu mai primesc bani.Le-am spus ca voleiul nu e ceea ce imi doresc si ca nu am viitor in asta, dar ei se contrazic cu mine ca " ajung eu la vreo echipa buna si ma angajeaza pe acolo "...le-am spus ca nu e asa usor si ca nu multi ajung asa departe. Imi spune ca vreau sa ma las de volei ca sa golanesc, dar pe mine de abia ma lasa afara si in plus de asta e vara, ce ar trebui sa fac, sa stau in casa? Mereu sta cu gura pe mine ca o sa ajung un nimic si ca sunt vai de capul meu, ca o sa ma ingras daca nu fac volei si totul se roteste in jurul acestui nenorocit sport. M-am saturat de el, il practic de 10 ani si vine un moment in care iti dai seama ca nu are rost sa mai continui si consider ca am ajuns in acel moment. Am stat si m-am chinuit in paralel si cu facultatea si cu voleiul si nu spun ca a trebuit sa lipsesc de la ore si mergeam din doua in doua iar la examene ma certau ca de ce imi iese media 5-6. vreau sa fac si eu ceva ce imi place mie, am vorbit cu ei despre asta, dar la 19 ani mi se pare absourd sa se comporte cu mine ca si cum as avea 12 ani ..nu mai spun de faptul ca ma cearta si tipa la mine si ca uneori mai are si reflexul sa dea in mine, si nu ma refer doar la o palma happy ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fetita draga, la 19 ani nu te mai poate tine nimeni cu forta!
Mergi si te angajeaza, ca poti sa-ti castigi singura banii dupa care tanjesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat nu muncesti in casa sau in afara casei ( ma refer la o slujba ) nu prea vad de ce te/ar respecta mai mult. Esti ca restul, stai pe banii parintilor. SI te mai miri ca nu te respecta si se poarta cu tine de parca ai avea 12 ani. Esti fata mare. Ia/ti talpasita de acasa ca esti destul de mare si fa ceva cu viata ta daca nu iti place lispa de respect a parintilor.

| Mihaelaa98 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma refer mai mult ca ar trebui sa ma incurajeze in ceva ce mi place mie nu lor

| GaZa1994 a răspuns:

Cauta-ti de munca! nu o sa mai ai nevoie de banii lor si pe deasupra o sa vada ca esti in stare sa te descurci si singura fara sfaturile lor de 2 bani. In primul rand: Nu uita niciodata ca nu are NIMENI dreptul sa iti comande sau sa te judece. Cu cat dovedesti mai mult pentru tine ca esti in stare sa te descurci singura (putin cate putin) cu atat mai mult nimeni nu are cum sa te atinga/judece/comande sau mai stiu eu. Cam asa au fost si ai mei doar ca eram minora si ma faceau proasta in fiecare zi si ma palmuia tata pana ma faceam rosie ca racu`. Azi am 23 de ani si cand ma vede, e cel mai fericit ca stie ca muncesc si ca ma descurc singura. Uneori imi vine sa ii zic cat de prost a fost ca m-a batut si ca m-a facut proasta zi de zi pentru ca nu voiam sa fac nici un fel de sport si tot ca si tine: nu prea aveam voie afara ca zicea ca scuip seminte si ca-mi pierd vremea cu golani si panarame din cartier. Acum abia socializez cu lumea din cauza lui si nu stiu cum sa ma fac placuta lumii... Scuze ca am raspuns cu o poveste. Important e ce am zis la inceput...