| DedeeAndreea a întrebat:

Am aproape 17 ani.Nu știu cum sa încep pentru ca mulți veți spune ca am niște probleme minore dar pentru mine nu sunt.Am fost împreuna cu un băiat 8 luni de zile, din păcate am aflat ca mă înșela cu prietena mea și cu multe alte fete. Ideea e că, după ce am terminat-o cu băiatul care m-a înșelat, un băiat de la mine din liceu a început să mi dea like-uri pe Facebook, mă saluta mereu in pauze și chestii de genul( este mai mic cu un an decât mine, e clasa a 9-a, știu că sună amuzant deoarece eu sunt a 10-a), și chestia asta cu salutatul și like-urile se întâmpla prin aprilie.Și mie îmi plăcea de el, gen noi nu prea ne cunoșteam și mereu când ieșeam în pauze la fumat îl vedeam dar nu prea mă băga în seamă. Toate bune și frumoase, până într-o seară când am ieșit de la liceu și m-am întâlnit cu el și cu alte prietene de la alte clase, gen eu mergeam spre metrou și m-am întâlnit fără să vreau cu ei.Am jucat adevăr și provocare și a picat provocare să mă sărut cu el deși nu voiam. Ne-am pupat în bot pentru că mie îmi era cam aiurea să mă sărut cu el așa din prima nu știu de ce. În fine,am stat la el în brațe și îl mângâiam pe mână și mă simțeam atât de bine în preajma lui, nu pot descrie ce am simțit. Este singurul băiat care mi-a pus capac,chiar părea că are caracter,îmi tot spunea să ne sărutăm, eu nu am vrut. Și m-a întrebat dacă vreau sa fiu cu el. Ideea e că i-am explicat că nu sunt genul care se combină din prima și îmi trebuie timp ca să cunosc persoana respectivă și l-am rugat frumos să o ia mai ușor. El mi-a zis apoi că e genul spontan. În fine, apoi am luat-o spre casă.Și când să plec, el mi-a zis că e singur acasă și că ar vrea să merg la el să stăm împreună și chestii și să vorbim. Eu i-am spus că merg în mall să îmi iau haine și chiar asta am făcut. El îmi tot spunea că nu va mai fi altă ocazie ca asta, și eu îi spuneam că va mai fi, și chiar nu pot. În fine, m-am dus spre mall( înainte să plec de lângă el i-am spus să aibă grijă de el și l-am luat în brațe) iar în drum spre mall am primit mesaj de la el " Vezi că m-am gândit mai bine și nu vreau să fim împreună pup pa. " și m-a scos de la prieteni pe Facebook. M-a bufnit plânsul și știu că e penibil pentru că eu sunt mai mare cu un an decât el. Am aflat de la prietenii lui a doua zi că voia să facem s** și atât, nimic mai mult. I-am spus când ne înțelegeam bine că nu mai sunt virgină și că nu am mai făcut-o de 2 ani pentru că ăsta este adevărul. Tipul ăsta este popular și a câștigat mister-ul la balul bobocilor. toate fetele stau in jurul lui. E genul de tip care vrea doar s*x de la o fată dar eu am aflat târziu asta. Se înțelege bine cu fetele fițoase de la mine din clasă care își băteau joc de mine și făceau mișto de mine semestrul trecut.E genul de tip cu bani și e cam fuckboy. Acum când mă vede mă ia la mișto și mă întreabă dacă vreau sa fim prieteni cu beneficii. Iar acum câteva zile m-a făcut c**vă virgină, exact acest termen a folosit, în fața prietenilor lui. Și s-a lăudat la tot liceul că s-a lins cu mine. Și că a vrut doar sa ma **** dar eu nu am vrut. Sincer am încercat să îl fac gelos după tot ce mi-a făcut și încerc să par puternică dar lui tot nu-i pasă. Eu nu mai ies la fumat din cauza lui pentru că face mișto de mine deși eu încă țin la el chiar sunt îndrăgostită de un nesimțit care are 15 ani. sau 16.Nu știu ce e cu mine. Dar m-am săturat. Am ajuns să cred că orice tip care se bagă in seama cu mine vrea sex. Și este frustrant. Inafara de asta am si stări de panică, stres, voi munci toată vara pentru ca părinții nu îmi dau bani. Prieteni am foarte putini. Mă simt atât de singură și m-am săturat; toate prietenele mele au găsit un pretext și au plecat din viața mea. Mai am niște prieteni cu care mai ies pe afară uneori, dar mereu simt că îmi lipsește ceva; am pierdut recent o prietenă foarte bună care este cu mine in clasă. Pur și simplu m-a blocat peste tot fără motiv. Nu știu ce nu i-a mai convenit la mine. Și am încercat să vorbesc cu ea dar mă ignoră. Restul colegilor sunt ca și inexistenți, nu mai fac mișto de mine dar nici nu mă bagă în seamă. Ce aș putea face? M am săturat să adorm în fiecare seară plângând. Și cum pot sa nu mă mai gândesc la tipul ăla dacă îl văd zilnic? Simt că îl iubesc deși el nu a vrut nimic. Mă simt groaznic.

Răspuns Câştigător
| moshulica a răspuns:

Fiind din alta generatie, imi e greu sa-mi formez opinii clare. Iti voi spune ce mi se pare mie ca nu se "pupa" in relatarea ta.

Ai fost impreuna cu un baiat timp de opt luni dar ai constatat ca te insela cat putea. Deduc insa, din ce spui mai tarziu, ca nu aveai relatii intime cu el ("nu am mai făcut-o de 2 ani"), deci era o prietenie si atat. Era firesc sa termini acea prietenie, nu va legau sentimente reciproce serioase. Ceea ce nu inteleg eu, este de ce aveai nevoie imediat de un inlocuitor? Crezi ca e ceva obligatoriu, sa fii mereu "cuplata" cu cineva? Asta nu-ti aduce respectul nimanui ci dimpotriva. Inca nu ai ajuns la varsta unei relatii sentimentale profunde si stabile, asta se intampla abia in timpul studentiei.

Nu esti genul de fata care se culca fuguta cu un baiat dar te lasi tinuta in brate "din prima", probabil si mangaiata/pipaita, mangai la randul tau, adica dai semne clare ca esti disponibila pentru mai mult. Si, cand refuzi sa-i oferi grabitului un nou nume pe lista pe care o recita tuturor cu tipele "mozolite" ori seduse, in loc sa te bucuri ca ai scapat de el, continui sa-l regreti desi nu e nimic de capul lui. Chiar nu e si nu va fi niciodata, crede-ma! Numai proastele il apreciaza si i se dau pentru ca a doua zi sa le faca de ras in toata scoala. Vorbeste urat despre tine? Nu-i poti inchide gura dar trateaza-l cu dispret. Esti o norocoasa ca ai avut suficienta vointa si nu te-ai lasat murdarita ca altele.

Problema pierderii prietenelor e delicata si ea. Nu stiu ce intelegeti voi prin prietenie. Eu (sunt barbat, trecut de 60 de ani) am avut in toata viata 2 (doi) prieteni. Amicii cu care iti petreci timpul liber nu-ti sunt prieteni, lor nu trebuie sa le destainui toate secretele tale. Nu trebuie pentru ca vor fi folosite, mai devreme sau mai tarziu, cu rautate, impotriva ta. Sunt doar niste oameni cu care te amuzi uneori. Faptul ca nu te baga nimeni in seama ar trebui sa te lase rece. Intoarce fata spre activitatile scolare si daca vei creste, datorita muncii, foarte curand se vor inghesui toti in jurul tau. Incearca sa-ti ocupi timpul cu ceva inainte de a adormi, in pat, pana cand pleoapele se vor inchide singure. O carte, rebus, sudoku etc.

Pe tipul ala nu-l poti iubi, E omul care te-a umilit si continua s-o faca. Daca ii vei da ocazia, isi va bate joc de tine distrugandu-ti viata. E de dispretuit, nu de iubit!

Răspuns Apreciat de Editori
| WaterDrop a răspuns:

Oh heyyyy Andreea! Ma intristeaza sa vad ca inca te lupti cu acest gen de probleme, pe care le aveai si acum cativa ani de altfel.Foarte probabil sa procedezi gresit pe undeva.

Voi trece rapid prin cateva dintre problemele pe care le-ai adus in intrebarea ta si anume:
- il iubesti pentru ca este un nesimtit care iti dovedeste prin comportamentul lui.Nu-i pasa de tine si tocmai asta te atrage, pentru ca TU nu poti fi fericita singura si ai nevoie de validare din partea altora.Se aseamana cu tine sau cu aspiratiile tale intr-un fel (fumezi, nu te intelegi cu parintii, indepartezi persoanele din jurul tau cumva, etc.) Fetele naive sau care nu se cunosc indeajuns de bine sunt atrase de acest gen de relatii, care mai tarziu se transforma in abuzuri si etc.
- mentionezi caracterul lui.Este doar un "badboy" obosit si fitos, care aparent traieste pe banii parintilor. Orice persoana cu capul pe umeri ar pleca de langa el.
- mai riposteaza si tu in acele momente cand te mai ia cineva peste picior si face misto de tine.Nu le da voie sa-ti vorbeasca cum vor ei, pentru ca asa vei proceda si mai tarziu in viata, iar asta nu este deloc bine.
- invata ca nu ai nevoie de nimeni ca sa fii tu fericita, fericirea vine din interior nu din ceea ce te inconjoara.Asta nu inteleg majoritatea.NU ai nevoie de alte persoane sa fii fericita ci fericirea ta atrage alte persoane in jurul tau! Desi nu`i usor, aprofundeaza aceasta problema pentru linistea ta psihica.Cand vei intelege asta, ti se va schimba viata complet.
- lasa relatiile o perioada si nu mai fi atat de fraiera sa pici la primele vorbe spuse de un baiat.Mai ai destul timp pentru iubire, nu ai 60 de ani.Concentreaza`te sa ajungi la o facultate si sa iti faci o cariera ca sa fii independenta pe viitor.
- fa`ti prieteni care sa te ajute sa evoluezi, nu specimenele cu care umbli acum. Daca observi ca esti mai desteapta decat persoana de langa tine, atunci pleaca, nu vrei asta.Ai nevoie de prieteni/e de la care ai ce invata si care sa te sustina.Ai nevoie de un baiat care sa te iubeasca si care sa te ajute sa evoluezi, nu vreun badboy care sa-ti distruga viata.
- invata, citeste, descopera lucruri noi.Doar asa vei reusi sa iesi din starea pe care o ai tu acum.Cu cat stii mai multe lucruri cu atat iti va fi mai usor sa treci peste orice problema.Rar mai citeste cineva azi si uite ca prostii ne sufoca.Nu vrei asta, prostia aduce cu ea doar suferinta.

Multe de spus draga Andreea, insa majoritatea nu cauta o rezolvare pe aici ci doar isi plang de mila. Sper sa fii diferita, pentru fericirea ta.

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Vrei sa spui ca tu habar nu aveai cine este el atunci cand l-ai sarutat? Mi-e greu sa cred ca ai aflat dupa aceea cat este de popular si nesimtit pe deasupra. Scuze ca iti spun, dar e putin si vina ta. Nu trebuia sa te apuci sa-l saruti nefiind intr-o relatie cu el. E clar ca baiatul te-a crezut usuratica daca l-ai sarutat atat de usor. O sa scapi de el si de ceilalti care fac misto de tine. Mai ai putina rabdare. Nu arata faptul ca te deranjeaza ce zic pentru ca ei se distreaza pe seama reactiei tale. Lasa timpul sa treaca si o sa fie bine. Trebuie sa iti ocupi timpul cu alte lucruri care sa-ti distraga atentia de la el.

| anonimg a răspuns:

Prietenia dintre un baiat si o fata se face doar atunci cand amandoi sunt pregatiti pentru casatorie -doar in scopul acesta. Daca este un alt scop sau nu este niciunul, atunci sunt inevitabile despartirile -si de asemenea intr-un mod urat.
De asemeni, noi nu trebuie sa iubim doar cu inima, si nu trebuie sa ne lasam tarati de pasiune si sa o confundam cu dragostea.

Iubeste-l pe baiatul acesta dar ca pe fratele tau -dar nu mai mult-, si sa nu-l urasti. Comportamentul lui lasa de dorit si nici nu ar trebui sa te gandesti sa fii cu el.
Este un badaran daca vorbeste urat despre fete. Nici de cioban nu este bun; pentru ca daca nu poate sa le vorbeasca de rau pe oi, le-ar bate, sau nu le-ar paste bine, sau le-ar lasa sa le manance lupii.

Cat despre prietena ta "buna" si altele/altii, mai bine ca ai scapat de ei. Pai un prieten bun sta cu noi doar cand ne este bine? Un prieten bun sta cu noi indiferent de situatie. Si chiar daca am gresit, un prieten bun ne mustra si ne arata greseala; dar nicidecum nu ne paraseste ca si cum nu ne-am fi cunoscut niciodata. Aceia care te-au parasit sunt prieteni doar de imprejurari. Au un caracter slab si nu te poti bizui pe ei la nevoie. Ai vazut aceasta, si este mai bine ca s-a intamplat mai devreme. Sa nu-i urasti, ci mai degraba trebuiesc plansi de mila din pricina slabiciunii de caracter pe care o au.

Daca te simti groaznic, atunci aceasta trebuie sa fie de la greselile tale, si nicidecum ca iubesti pe cineva care si-a batut joc de inima ta.
Nu intra in relatii apropiate cu baietii decat atunci cand vrei sa te casatoresti.

| aurora23 a răspuns:

Simplu,dar un pic complicat! Fa-ti o prietena, dar sa fie genul de persoana care sa nu te tradeze pe la spate.Sa iti faci prieteni in ziua de astazi e cam greu.Eu nu cred in cuvantul prieteni, doar amici cu care iti petreci timpul.De obicei oamenii ne trag in jos.Detaseaza-te de aceste ganduri facand ceva.Precum voluntariat, munca sezoniera, invatat, sport etc.Fixeaza-ti un scop!