| Burlacu006 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor, parintii mei sau certat, cand am venit de afara in casa am gasit-o pe mama plangand si se certau amandoi nu stiu motivu.am uitat sa mentionez ca tata era beat,si mama vrea sa divorteze si sa plecam ori la tara ori in afara,si eu nu vreau sami las tovarasii,si orasu meu iubit, cum fac sa ii impac? va rog eu mult, mam jurat in fata lor ca daca se destrama familia ii omor si chiar asa o sa fac. funda la cine imi spune cum ii impac.

Răspuns Câştigător
| kasty a răspuns:

De la o singura cearta nu se despart
mama ta a spus-o la nervi, iar tatal fiind beat... nu il lua in seama
incearca sa discutii cu ei maine cand vor fi mai calmi si tatal tau treaz
oricum vreau sa iti spun ceva, nici un prieten sau tovaras nu merita sa ïti omori"familia pentru ei... nici macar sa ii ameninti, dar sa o mai pui si in practica
Plus de asta, daca faci asa ceva oricum pierzi si familia, si prietenii si o viata normala, pentru ca tot timpul oamenii te vor judeca dupa o asemenea fapta
Stai calm si maine vorbeste cu ei si explica-le ce vrei si u, nu numai ei

| Burlacu006 explică (pentru kasty):

Pai da ma da faza e ca nu e prima oara cand se cearta, mi se pare ca a batuto, si in toti anii astia care e cu ea o batea, eu vreau sa mai stam inca 3 ani pana fac 18 ani si dupa aia mergem unde vrea ea.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poate sa-l convingi pe tatal tau sa nu mai bea.Am vazut multe familii distruse din cauza bauturii, ii ia mintile si asa apar problemele.

| LaRiiuU a răspuns:

Stii ce? Poate maicata a spus-o din nervi. Dar sincer, tu preferi sa stai in orasul tau iubit cu tovarasii tai si maicata sa aiba mereu cearta si bataie cu tatal tau? Esti cam egoist, deoarece doresti decat binele tau dar nu te gandesti la maicata. Eu nu zic ca este bun divortul, dar uneori e cel indicat. Poate in cazul asta nu, si poate chiar ar trebui sa vorbesti cu ei. Dar daca maicata maine sau peste o saptamana continua cu ideea asta tu nu esti NIMENI ca sa-i zici ca nu. Eu cred ca ca copilul ei ar trebui sa te gandesti la durerea ea si nu la faptul ca-ti vei pierde tovarasii. Prietenii gasesti oriunde, dar alta mama Nu.

| LaRiiuU a răspuns:

Deci iti distruge viata daca se despart? De ce? Doar tu n-o sa ramai fara parinti, pentru ca poti sa-i vezi pe amandoi. Si tu preferi s-o vezi pe maicata batuta si injurata pentru prietenii tai? Chiar crezi ca asa de mult valoreaza ei? Daca spuneai macar ca te doare sa se desparta ca tu ii vrei pe amandoi, era altfel. Dar sa zici ca pentru prietenii si pentru oras esti in stare sa-i omori. Inseamna ca stai un pic rau cu gandirea.

| RyGoLeTa a răspuns:

Buna! In primul rand nu rezolvi nimic cu ''omorarea''. Gaseste-ti calmul si va fi totul bine. Vorbeste cu amandoi sau cu fiecare pe rand, depinde cum iti vine tie mai bine si spune-le sa nu se mai certe macar pentru tine iar daca divorteaza tu nu vei mai duce un stil de viata normal. Tatalui tau spune-i cum zice si kasty cand este treaz sa nu mai bea si sa afli din ce motiv a inceput cearta. Daca ei te iubesc nu vor lasa sa se intample asta, adica divortarea, iar daca ei poate ca nu se mai integ nu ai ce sa mai faci, o sa fie foarte greu pe urma cu custodia etc.Calmeaza-te! Bafta! Sper ca ei sa se impace!happy

| papusica987 a răspuns:

De ce esti egoist si te gandesti doar la tine? preferi sa-ti vezi mama suferind?
prieteni iti poti face oriunde, daca ai tai nu se mai inteleg de ce sa stea impreuna din obligatie, ca asa ai tu chef?
eu zic sa-ti sprijini mama si oricare ar fi hotararea ei sa o respecti!

| Burlacu006 explică:

Ma intelegetima si pe mine aici nu e vorba despre ce vrea mama, e vorba despre mine, cum sa se destrame familia cand eu am doar 14 ani? va dati seama ca n-o sa mai am un viitor? eu nu vreau sa merg cu mama la tara si nici in afara vreau sa stau in orasu meu adica in TULCEA cu prietenii mei si sa nu divorteze.

| evilmust a răspuns:

Sunt curioasa ce varsta ai, dar oricum, sfatul e potrivit pentru oricare din noi. Viata de cuplu a parintilor tai este ceva ce ii priveste. Daca nu stii motivul pentru care s-au certat, cel mai probabil e ca parintii tau nu au vrut sa te intristreze cu problemele lor. Poti incerca sa vorbesti cu unu din ei, cu care ai o legatura mai stransa, ca sa poti afla care e subiectul certurilor. E posibil sa fi fost ceva trecator, poate vor depasi problemele. Dar daca e vorba de ceva constant care va ingreuneaza viata voastra de familie, cel mai indicat ar fi sa apelezi la o alta persoana, eventual cineva apropiat ca o matusa, bunica, etc, la care sa iti marturisesti ingrijorarea si care va sti cu siguranta cum sa actioneze. Tu trebuie sa intelegi ca relatiile dintre oameni sunt complicate, pentru ca fiecare este diferit in parte. Si uneori diferentele dintre oameni ne fac sa nu ne putem intelege intre noi. Si gandeste-te, ce e mai important pentru tine? .......prietenii tau, orasul tau sau fericirea ta si a parintilor tai, indiferent care si unde ar fi ea?

| мαяιηα a răspuns (pentru evilmust):

Sunt de acord, daca ei nu se pot intelege ar trebui sa te gandesti la ce e mai bine pentru toata lumea. Dar intai de toate va trebui sa porti o discutie serioasa cu amandoi.