| GeaniBirloi a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.Stiu ca nu am voie sa pun teme aici dar sunteti ultima mea solutie.Eu unul sunt groaznic la Limba si literatura romana si peste trei zile am inspectie si sunt seful unei grupe si trebuie sa comentez o poezie si am mari probleme in exprimarea figurilor de stil si a altor chesti.V-a sruga daca se poate sa-mi scoateti cateva idei din poezia asta'Lectia de citire'de Nikita Stanescu.V-as fi foarte recunascator daca m-ati ajuta.Promit 1000 de funde. Uitati poezia
Scriere este totul.
Peştele e literă
în alfabetul mării.
O frază sunt păsările-n zbor.

Totul e scriere.
Totul este de citit.
Piatra poate fi citită, –
iar norii ne spun o poveste.

Triste, muncite alfabete,
înşiruind istorii vaste.
Chiar mâna mea ascunde-n sine
uitata scriere a unui imn.

Stau singur şi în gânduri, Doamne,
iar gândurile litere îmi sunt.
Încerc să recompun o frază
dar timpul meu preschimbă scrisul.

O, de-aş putea să te citesc,
O, de-aş putea să desluşesc
aceste stranii alfabete...

Răspuns Câştigător
| Anastasia2p a răspuns:

Daca vrei sa pui intrebari despre tema ta de la scoala, intra pe Brainly.Acolo iti faci cont si pui intrebari iar in 5 min, maxim 10 primesti un raspun.Resul afli acolo.
Funda?