| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU,am o micuta problema intr-o relatie de a mea,deci sunt impreuna cu un baiat,insa este plecat si revine abia la vara,faza e ca atunci cand ma gandesc la el nu mai simt pentru el ceea ce simteam inainte, si nu prea stiu ce sa fac.Adica na...este un baiat frumos,cu bun simt,ma rasfata si toate cele,dar ma gandesc ca daca acum numai simt nimic pentru el,dar mai incolo? si ma gandesc sa rup relatia, dar nu sunt sigura.Imi puteti da niste sfaturi? Daca sunteti de acord sa ma despart de el imi puteti da niste idei.ce sa ii zic mai exact? !

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Doar tu poti decide, pentru ca numai tu stii exact ce simti pentru el. Oricum, fii sincera si deschisa cu el daca nu mai continui relatia.
Sper sa iti fie util acest articol.
Mi-ar putea fi un tovarăş de viaţă potrivit?
Fă-ţi puţin timp şi completează chestionarul de mai jos.
Ce calităţi crezi că ar trebui să aibă viitorul tău partener de căsătorie? Pune un ✔ în dreptul a patru calităţi pe care le consideri cele mai importante.
․․․․․ arată bine
․․․․․ are o bună spiritualitate
․․․․․ e prietenos
․․․․․ e demn de încredere
․․․․․ e popular
․․․․․ are norme morale înalte
․․․․․ e amuzant
․․․․․ îşi fixează obiective
Te-ai îndrăgostit vreodată nebuneşte de cineva? Pune un X în dreptul calităţii care te-a atras atunci cel mai mult la persoana respectivă.
TOATE calităţile menţionate mai sus sunt frumoase. Toate au farmecul lor. Dar, tânără fiind, nu-i aşa că, atunci când te îndrăgosteşti, tinzi să te uiţi numai la ce izbeşte ochiul, cum sunt calităţile amintite în coloana din stânga?
Însă, pe măsură ce te maturizezi, îţi foloseşti capacitatea de înţelegere pentru a observa calităţi mult mai profunde, cum sunt cele din coloana din dreapta. De pildă, începi să-ţi dai seama că cel mai popular băiat din clasă nu are neapărat şi norme morale înalte, iar cel mai drăguţ tânăr din cartier nu e neapărat şi demn de încredere. Dacă ‘ai trecut de floarea tinereţii’ (perioada în care impulsurile sexuale devin puternice), probabil că priveşti dincolo de ceea ce izbeşte ochiul ca să-ţi dai seama dacă cel de care te-ai îndrăgostit este potrivit sau nu pentru tine. — 1 Corinteni 7:36.
Merge chiar oricine?
De-a lungul timpului, probabil că multe persoane de sex opus ţi-au atras privirile. Dar nu oricine îţi poate fi tovarăş de viaţă. La urma urmei, tu cauţi pe cineva cu care să-ţi împarţi viaţa, cineva care să scoată la lumină tot ce e mai bun din tine şi asupra căruia tu să ai acelaşi efect (Matei 19:4-6). Cine ar putea fi această persoană? Înainte de a răspunde la întrebare, ‘priveşte-te în oglindă’ şi analizează-te cu sinceritate. — Iacov 1:23-25.
Ca să te cunoşti mai bine, răspunde la următoarele întrebări:
Care sunt punctele mele forte?
․․․․․
Care sunt punctele mele slabe?
․․․․․
Care sunt necesităţile mele afective şi spirituale?
․․․․․
Nu e deloc uşor să te cunoşti pe tine însăţi, dar întrebări de felul acesta te pot ajuta. Cu cât te vei cunoaşte mai bine, cu atât vei fi mai bine pregătită să găseşti pe cineva care să scoată la lumină punctele tale forte, nu pe cele slabe. Crezi însă că ai găsit persoana potrivită? Ce poţi face?
Va merge relaţia?
Pentru a răspunde la această întrebare, priveşte-ţi obiectiv prietenul. Dar fii atentă! Ai putea să vezi numai ce vrei tu să vezi. Aşadar, nu te grăbi! Străduieşte-te să-i vezi adevăratul caracter.
Mulţi dintre cei ce se curtează nu se uită la lucrurile de profunzime. Ceea ce le atrage atenţia sunt lucrurile pe care le au în comun. „Ne place aceeaşi muzică!", „Ne place să facem aceleaşi lucruri", „Suntem de acord în toate!", zic ei. Dar, aşa cum s-a spus mai înainte, dacă ai trecut într-adevăr de floarea tinereţii, nu te mai uiţi la ceea ce izbeşte ochiul, ci te străduieşti să cunoşti „persoana ascunsă a inimii". — 1 Petru 3:4; Efeseni 3:16.
De pildă, în loc să te concentrezi asupra lucrurilor cu care sunteţi de acord, încearcă să-ţi dai seama ce se întâmplă când nu sunteţi de acord. Cu alte cuvinte, cum reacţionează el când apare o neînţelegere? Insistă să se facă lucrurile aşa cum vrea el, poate chiar având ‘izbucniri de mânie’ sau ‘o vorbire jignitoare’ (Galateni 5:19, 20; Coloseni 3:8)? Sau este rezonabil, gata să cedeze de dragul păcii când e doar o chestiune de gust? — Iacov 3:17.
Mai există un aspect ce merită atenţie: Încearcă el să-ţi controleze viaţa? Este gelos? Vrea să-ţi ştie orice mişcare? „Caracterul posesiv şi gelozia sunt un semnal de alarmă", spune o tânără pe nume Nicole. „Aud de persoane care se curtează şi care se ceartă pentru că unul din ei nu suportă că celălalt nu i-a dat raportul. Asta-i grav!"
Ce reputaţie are prietenul tău? N-ar fi rău să vorbeşti cu cei ce îl cunosc de ceva vreme, de pildă cu persoanele mature din congregaţia lui, care ţi-ar putea spune dacă are „o bună mărturie". — Faptele 16:1, 2.
Ar trebui să pui capăt relaţiei?
Ce ar trebui să faci dacă îţi dai seama că el nu poate fi un bun tovarăş de viaţă? Ar fi înţelept să pui capăt relaţiei. Biblia spune: „Cel prevăzător vede nenorocirea şi se ascunde". — Proverbele 22:3.
Mai târziu, vei începe probabil o nouă relaţie. Iar atunci cu siguranţă vei privi lucrurile mult mai echilibrat, pentru că ai câştigat experienţă. Şi poate că răspunsul tău la întrebarea „Mi-ar putea fi un tovarăş de viaţă potrivit?" va fi Da.
[Note de subsol]
Pentru simplitate, vom folosi genul feminin. Însă informaţiile prezentate în articol li se aplică în egală măsură şi băieţilor.
Pentru alte întrebări pe care ţi le-ai putea pune, vezi Treziţi-vă! din ianuarie 2007, pagina 30.
Vezi şi întrebările din chenarele de la paginile 19 şi 20.
Pentru mai multe informaţii, vezi revista Treziţi-vă! din 22 martie 2001, paginile 12-14.
MEDITEAZĂ LA ACESTE ÎNTREBĂRI
▪ Ce calităţi ar putea face din tine un bun tovarăş de viaţă?
▪ Care sunt unele calităţi pe care ai vrea să le aibă partenerul tău de căsătorie?
▪ Cum poţi afla mai multe despre caracterul, conduita şi reputaţia prietenului tău?
[Chenarul de la pagina 19]
Ar putea fi un soţ bun?
ASPECTE ESENŢIALE
▪ Cum îşi exercită autoritatea? — Matei 20:25, 26.
▪ Ce obiective are? — 1 Timotei 4:15.
▪ Să străduieşte să le atingă? — 1 Corinteni 9:26, 27.
▪ Ce fel de prieteni are? — Proverbele 13:20.
▪ Cum priveşte banii? — Evrei 13:5, 6.
▪ Ce fel de divertismente îi plac? — Psalmul 97:10.
▪ Ce spune despre el modul în care se îmbracă? — 2 Corinteni 6:3.
▪ Cum îşi arată iubirea pentru Iehova? — 1 Ioan 5:3.
ALTE CALITĂŢI
▪ Este harnic? — Proverbele 6:9-11.
▪ Este chibzuit în privinţa banilor? — Luca 14:28.
▪ Are o bună reputaţie? — Faptele 16:1, 2.
▪ Îşi onorează părinţii? — Exodul 20:12.
▪ Are consideraţie faţă de alţii? — Filipeni 2:4.
SEMNE DE AVERTIZARE
▪ E mereu pus pe ceartă? — Proverbele 22:24.
▪ Încearcă să te atragă într-o conduită imorală? — Galateni 5:19.
▪ Îi agresează pe oameni fizic sau verbal? — Efeseni 4:31.
▪ Trebuie să bea alcool ca să simtă că se distrează? — Proverbele 20:1.
▪ Este gelos sau egoist? — 1 Corinteni 13:4, 5.
[Chenarul de la pagina 20]
Ar putea fi o soţie bună?
ASPECTE ESENŢIALE
▪ Cum arată supunere în familie şi în congregaţie? — Efeseni 5:21, 22.
▪ Ce spune despre ea modul în care se îmbracă? — 1 Petru 3:3, 4.
▪ Ce fel de prieteni are? — Proverbele 13:20.
▪ Cum priveşte banii? — 1 Ioan 2:15-17.
▪ Ce obiective are? — 1 Timotei 4:15.
▪ Se străduieşte să le atingă? — 1 Corinteni 9:26, 27.
▪ Ce fel de divertismente îi plac? — Psalmul 97:10.
▪ Cum îşi arată iubirea pentru Iehova? — 1 Ioan 5:3.
ALTE CALITĂŢI
▪ Este harnică? — Proverbele 31:17, 19, 21, 22, 27.
▪ Este chibzuită în privinţa banilor? — Proverbele 31:16, 18.
▪ Are o bună reputaţie? — Rut 4:11.
▪ Îşi onorează părinţii? — Exodul 20:12.
▪ Are consideraţie faţă de alţii? — Proverbele 31:20.
SEMNE DE AVERTIZARE
▪ Este certăreaţă? — Proverbele 21:19.
▪ Încearcă să te atragă într-o conduită imorală? — Galateni 5:19.
▪ Îi agresează pe oameni fizic sau verbal? — Efeseni 4:31.
▪ Trebuie să bea alcool ca să simtă că se distrează? — Proverbele 20:1.
▪ Este geloasă sau egoistă? — 1 Corinteni 13:4, 5.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai ajuns asa inseamna ca nici cand ai ales sa fii impreuna nu simteai mare lucru.A fost o chestie de moment. Acum fa ce simti nu ai ce sa faci.El o sa sufere. Daca asa incepi tu relatii fara sa te gandesti de 2 ori, bravo, nu am ce sa zic. Joaca-te dea sentimentele in continuare.

| RD_Andreea_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba ca ma joc dea sentimentele, doar ca de cand nu l-am mai vazut am si uitat cum arata, iar noi vb foarte putin 1-2 ori pe saptamana, dar faza e ca tin la el....mai mult ca la un prieten decat iubit!

| anonim_4396 explică (pentru RD_Andreea_1998):

Pai da atunci trebuia sa ramana doar prieten. Daca nu il vezi, daca il iubeai cu adevarat nu se intampla asta. Distanta testeaza cel mai bine dragostea.

| kitykity a răspuns:

Daca chiar nu mai ai ce simti fata de el, puteti ramane doar prieteni apropiati, dar incearca sa ii spui cu cata grija ai tu, ca sa nu-l superi rau.