| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Am o problema destul de gravă, mi-e frica sa vorbesc la telefon. Când mă suna cineva mă panichez și nu stiu ce sa mai fac, ce sa spun... incep sa tremur. Va rog sa îmi dați niște idei de ce aș putea vorbi. Dar trebuie sa fac asta neaparat, ma puteți ajuta cu niște sfaturi? Va rog mult! Am nevoie urgent! Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| witch7777 a răspuns:

1. Ce varsta ai?
2. Nu te panica si stresa, aceasta chestie este foarte comuna, chiar si eu o perioada ma confruntam cu frica asta de vorbit la telefon, sau in public, etc.

*ține oleaca de anxietate, si daca spui ca tremuri si te panichezi tare inseamna si un mic atac de panica, *nu e grav, nu te panica*

Tot ce iti pot recomanda e sa vorbesti deschis cu cineva de tot ce te apasă. *daca nu ai cu cine vorbi, imi poti scrie mie*

Iti mai recomand sa incerci sa prinzi mai mult curaj. Mai multa incredere in tine. Gandeste pozitiv, nu te judeca, nu te critica singur/singura pentru ceea ce spui sau faci. E perfect normal sa gresesti ceva, suntem oameni, nu suntem perfecti. Poti de exemplu sa fii mai relaxat/relaxata. Incearca sa iei situatia la gluma, in joaca. Daca gresesti ceva sau ceva nu suna bine, e ok, râzi, nu sta suparat/suparata. Nu iti induce singur/singura aceasta stare. Incearca sa nu te panichezi doar pe un apel, oricum nu te vede nimeni, nu te judeca nimeni, nimeni nu iti dă in cap pentru o mică greseala sau ceva.

Deci inca o data, nu te panica aiurea, nu ai pentru ce, incearca sa controlezi emotiile astea. Nu merita sa le bagi in seama, pentru ca nu aduc nici un beneficiu asupra ta. Plus ca, toate trec. Lumea va uita rapid. Dupa o ora, dupa 30 minute sau chiar dupa 5 minute lumea uita tot ce s-a intamplat. Nimeni nu se gandeste ce ai spus tu pe apel gresit in ziua x sau etc. Deci, nu ai dc sa fi stresat/stresata. Relaxeaza te si incearca sa treci peste aceste mici sentimente de anxietate.

2 răspunsuri:
| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Știu că poate fi greu la început, dar în timpul apelului respiră și expiră ușor. Și, înainte să vorbești, formulează-ți răspunsul în minte. Eu, de exemplu, sunt genul de persoană care gândește mai repede decât vorbește și, din cauza asta, am o grămadă de lucruri de spus și mă bâlbâi în ultimul hal. Tu să nu faci asta. Cel mai bine e să ai mintea limpede, calmă, și să te gândești la un răspuns concret. Și, dacă te ajută cu ceva, încearcă să mergi în cerc, în timp ce vorbești la telefon. O grămadă de oameni fac asta. Chiar și eu fac asta în mod involuntar. E posibil să te ajute.
Îți urez numai bine!

| Crescent a răspuns:

Încearcă pentru inceput să vorbești cu un prieten sau cineva din familie. După puțin timp, încearcă cu persoane puțin mai depărtate.