| GeorgianaDeSî a întrebat:

Hei, îmi puteți spune și mie niște sfaturi că sa pot scăpa de timiditate. Mereu când încerc să îmi fac prieteni sau când mă ascultă la școală, nu pot vorbi deoarece am o stare de frică, iar la școală când mă scoate la tabla incep sa tremur.
Va rog sa mă ajutați!

Răspuns Câştigător
| Yee a răspuns:

Yee! Prietene, am avut si eu in trecut problema aceasta.
In primul rand: daca ai ajuns sa ai o parere proasta despre tine( cred ca sunt prea urat, prea scund, nu pot forma nici o propozitie zara sa ma balbai, sunt ciudat,) nu trebuie sa te mire cum de esti asa. Stiu ca pare ceva luat din seriale de pe Disney Channel, dar trebuie sa ai mai multa incredere in tine si sa iti vezi si partile bune, nu doar cele rele( destept, bun) De asemenea este normal sa fii emotionate cand vorbesti cu oamenii din moment ce tu crezi ca acestia sunt mai buni decat tine. Adu-ti mereu aminte toti oamenii au si ei imperfectiunile lor, fricile lor, defectele lor( stai imperfectiuni inseamna deja defecte...). Nu incerca sa intodeauna sa te intelegi cu toata lumea, sau sa pari intr-un fel, incearca sa iti faci un grup al tau de prieteni( nu neaparat mare) in care sa te simti bine, dar nici sa te rezumi numai la el.
Ai mai multe solutii in site-urile de mai jos:
http://paulmelinte.com/scapa-de-timiditate/
http://www.eva.ro/......-8487.html

| GeorgianaDeSî explică (pentru Yee):

Mersi, o să îți urmez sfaturile

1 răspuns: