| anonim_4396 a întrebat:

Am o probleme,legata de aspect.
Cand eram mai mic nu eram asa urat,dar cu cat am crescut,m-am inaltat si m-am facut mai urat.
De fiecare data cand vorbesc cu cineva,evit cat pot contactul vizual, si nu ma simt deloc bine in pielea mea.
M-am saturat de infatisarea mea.Simt ca cedez pshihic.
Ajutati-ma macar voi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, dezvolta-ti increderea de sine, astfel te vei simti bine in pielea ta, indiferent de infatisare.
In al doilea rand, fa-ti o schimbare de look( o frizura care sa ti se potriveasca si care sa iti placa, poti sa te pensezi putin, dar sa nu exagerezi, adopta propriul tau stil vestimentar care sa te reprezinte si in care sa te simti confortabil si ce mai crezi tu ca este necesar sa faci in legatura cu aspectul tau). Din pacate, uneori infatisarea ne creeaza multe bariere, de aceea trebuie sa te accepti si cu calitati si cu defecte, toti avem defecte fizionomice, dar pe unele le putem masca. Nu te lasa complexat de imaginea ta, daca tu stii ca inauntrul tau se ascunde o persoana frumoasa, asta e tot ce conteaza. Nu lasa oamenii din jurul tau sa te faca sa te simti prost si nu le da explicatii pentru felul cum arati, este strict treaba ta, nu a lor, iar cei care judeca o carte dupa coperta sunt niste oameni superficiali, care nu merita atentia ta.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai mare grija, lipsa uitatului in ochii oamenilor cand stai de vroba cu ei inseamna: aroganta, smecherie, lipsa de repect, lipsa de atentie, pentru persoana din fata ta.
Daca te-ai saturat de infatisarea ta, nu te mai uita in oglinda!
Dar acorda respectul cuvenit oamenilor, daca nu vrei sa fii ocolit si luat de smecher, arogant samd.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

E doar o stare proastă pe care o ai. Asa se întâmplă la mai multă lume. Tre sa încerci să fii puțin mai pozitiv si să îți repeți ca nu esti urât si vei vedea ca îți vei schimba starea, dar asta o să se întâmple doar dacă îți doresti asta cu adevărat.