| virusxxx112 a întrebat:

Hei! TPU am o viata tare grea numai ca acum ori ma da afara din casa ori imi ia lucruri din casa pentru ca mama si tata au datorii si nau mai avut timp sa le plateasca si tata e un alcolist si jumatate m-am gandit daca vine in casa acei oameni si intra peste mine eu zic ca sa le cer mandat de perchezitie pentru ca eu as dori sa devin avocat si stiu legile [cateva]. Daca imi ia bunuri ma duc la ei [doar daca nu ia si actele de la acele] arat actele la politie si ii acuz pentur furt. Ce credeti mai dati-mi voi idei sau macar spuneti-mi daca e bine asa ceva. Multumesc!

5 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Îmi pare rău că eşti nevoită să treci prin aşa ceva.
N-au mai avut timp să le plătească, sau nu au posibilităţi? Pentru că nu este acelaşi lucru. Dacă spui că tatăl tău este alcoolist,mama ta face ceva în privinţa asta? Realizează în ce situaţie sunteţi?
Ar fi bine să vorbeşti cu ea şi să-i explici că sunteţi într-o situaţie foarte delicată.
Personal, am încercat să descifrez ceea ce ai scris tu, însă nu prea am înţeles. Nu ai semne de punctuaţie, cratimă, nimic. Încearcă să-mi explici din nou ce ai de gând să faci şi apoi îţi voi da un sfat, dacă este bine sau nu.
Baftă!

| heartslow a răspuns:

Nu stiu, e o viata foarte grea, fara sa apelezi deloc la parinti,si mai grea cand ei apeleaza la tine,ai putea sa te muti undeva ori la vreo matusa,bunica etc. ori suporti, ori fugi de acasa.
U esti singura care stie ce trebuie sa faca, dar ca sa te duci la politie si sa-ti acuzi parinti de furt nu poti.(pentru ca :1. politisti aia nu stiu daca te vor lua in considerare daca faci u o plancere. 2.parinti tai o sa te bata si o sa cazi probabil intr-o depresie.
3.nu e asta o solutie, o sa continuie sa-ti ia din lucruri etc.
Doar u sti ce trebuie sa faci, succes in gasirea solutiei! funda?happy

| Hirako a răspuns:

Nu ai mentionat daca locuiesti in propriul apartament, daca datoria e girata cu casa sau daca parintii tai au apartamentul lor. Daca vrei sa te faci avocat trebuie sa inveti si limba romana.In fine, daca tu locuiesti in propria casa nu au niciun drept sa-ti ia tie din lucruri, eventual le vor lua casa parintilor tai, in cazul in care au girat cu casa... Daca nu, le vor lua doar lucruri pana ramane casa goala, apoi o vor lua oricum.Vor avea si un argument : daca e alcoolic inseamna ca are bani de alcool, asa ca ar trebui sa-si plateasca datoriile si sa lase alcoolul.Cam atat pot spune daca nu dai destule detalii big grin

| CookieMonsta a răspuns:

Intreab-o pe mama ta ca e cam complicat aici.
Sau mama unei prietene in care ai incredere, ele nu trebuie sa faca nimic, doar sa iti dea un sfat.

| virusxxx112 explică:

No am 13 ani sunt baiat locuiesc cu parintii e logic.