| Mecoooo a întrebat:

am sa incep prin a spune ca de luni pana vineri sunt la scoala si in intervalul asta pe fiecare zi ies la 3-4.Sunt a 8-a, stiu ca acum am mari responsabilitati, dar ma simt foarte obosita.Ies de la scoala, si imediat ma apuc de invatatsi de teme, ca numai decat trece timpul si se face 12 noaptea.Deci, nu mai am timp sa fac nimic altceva si plus ca ma simt obosita! Cum as putea sa-mi organizez timpul, in asa fel incat sa fiu putin mai relaxata mai odihnita, alimentatia sa fie una buna? DAU FUNDA MARE!

Răspuns Câştigător
| MilkWithCereals a răspuns:

Heii. Stiu exact cum te simti, si eu am multe de facut, si nu doar cu scoala + probleme de familie, stres si alte prostii. Eu sunt a 7-a, si stii ca e o clasa destul de dificila. Eu ies de la scoala la 7 seara.:\ Cand vin acasa sunt foarte obosita si nu am timp sa-mi fac temele, dimineata sunt obosita si la 12 iarasi incep scoala. Eu fac in felul urmator: Dimineata, ma trezesc in functe de cate teme si cat de mult am de invatat. De obicei la 7 jumate. Scriu si invat la tot, intr-un anumit interval de timp. Ma gandesc. la mate, cat timp imi ia sa fac toata tema? La istorie sa invat, cat timp? Si tot asa. Oricum, cu materiile mai nefolositoare nu merita sa te strofoci. Cat sa iei acolo o nota buna. Seara cand vii, relaxeaza-te putin in pat, gandeste-te la ceva frumos, la ce realizari ai facut in acea zi, fara sa te stresezi cu alte ganduri. Apoi scrie si invata la ce e mai important, si la sfarsit ce e mai putin important. Seara culca-te mai devreme. Mananca ceea ce-ti place, dar nu te intrece cu ciocolata. Eu simt nevoia sa mananc cateodata din cauza stresului, norocul meu e ca nu am probleme cu greutatea. :]]] in weekend, sambata, poti sa-ti faci un program pe care sa-l respecti zi de zi, mai fa-ti din teme. Duminica las-o libera, iesi cu prietenii, mai faci teme daca consideri ca ai peste masura. si nu te obosi foarte tare, nimanui nu ii ajunge tot timpul... Mult succes cu scoala in continuare! ^^

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Frumos raspunsul dat anterior acestei intrebari. Da, lasa o zi din saptamana libera, Cand vii de la scoala sa te odihnesti macar o ora, apoi vezi la ce ai de invatat, apoi de apuci de scris.Mai faci pauza si insisti pe obiectele de examen. Consuma fructe, legume, vitamine-ca tot este primavara si ai nevoie de ele. Incearca la celelalte obiecte sa te asiguri cu notele, ridica mana si raspunde. Nu renunta sa inveti la ele, atata timp cat si media din clasa a VIII-a conteaza la admitere. Incearca sa ai totul terminat la ora 22. La o parte din materii poti invata si sambata sa ai mai lejere zilele saptamanii.