| Wer bin ich a întrebat:

Păi...
În primul rând vă salut! happy
Am o problemă, care probabil pentru voi e penibilă.
Deși sunt de'abia in clasa a V a, sunt extrem de obosită.
Profesorii ne solicită foarte mult, avem foarte multe teme, foarte mult de învățat și nu mai avem timp pentru noi.
Și nu sunt singura care zice asta.
Nu știu, poate exagerez eu, dar cum vin de la școală [în general pe la ora 1, doar miercurea la 2 ] mănânc și ma apuc de teme. Le termin pe toate pe la ora 5, citesc, învăț, fac exerciții suplimentare, apoi iau cina, iar pentru mine mai rămâne cam o oră. Profesorii tot spun ca nu e destul!
Nu sunt tocilară ca să zic ca stau numai cu ochii in cărti, dar profesorii ne cer asta [într'un timp făceam pregatire pana la 3, deci două ore în plus ], iar eu eram obișnuită sa am timp pentru mine măcar patru ore!
Din cauza asta mă trezesc foarte rău dispusă, sunt agitată si imi vine sa arunc tot ce apuc dacă nu imi iese ceva cum vreau eu. Îmi puteti da un sfat? Cum să'mi organizez timpul astfel incât să am timp pentru mine? Ce să fac sa uit putin de școală?
Vă rog frumos să nu spuneți chestii de genu': „Dacă de pe'acum faci așa, ce o să faci la liceu sau in clasele mai mari?"
Vă mulțumesc anticipat. :*

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu stiu daca ai iesit din acea stare nasoala, insa iti dau citeva trucuri care pe mine m-au ajutat mult atunci cind lucram 8 ore in frig, mergeam apoi la scoala la seral, si apoi mai aveam timp si de sala (culturism).
Se intelege ca, daca vrei sa mergi bine cu scoala, nu poti renunta la timpul acordat ei. Deci trebuie sa alegem sa lucram la alte compartimente ale vietii tale:
1) Cele mai bune ore de somn (cele mai odihnitoare) sunt inainte de miezul noptii. Deci, cu cit te culci mai repede, cu atit mai odihnita vei fi.
2) Fiecare om are un ciclu de somn. Fiecare ciclu are intre 1, 5 - 2 ore. Fiecare persoana are un timp stabilit in acest ciclu (eu il am de 1 h si 40 de min) In fiecare noapte trecem prin citeva cicluri de somn. Daca reusesti sa descoperi cit e timpul ciclului tau de somn si sa te culci in functie de el pentru a te trezi la o ora stabilita fara ceas, atunci realizezi multe, caci intri intr-un ciclu natural de somn (orice trezire brusca are efecte negative asupra creierului, el se repara pe urma, insa efectele tot negative sunt), si vei fi mult mai odihnita. Exemplu: Daca ai ciclul de 2 ore, si vrei sa te scoli la 6 fix dimineata, e bine (tinind cont si de punctul 1) sa te culci la 10 fix. Daca ai ratat ora 10, e buna ora 12 de-abia, pentru a te trezi la 6 fix fara ceas si fara probleme. O spun din proprie experienta, si, desi cere un efort ca sa descoperi care iti e ciclul de somn (sa te uiti la ce ora te culci, noaptea cind te trezesti sa te uiti la ceas, si sa calculezi facind un raport pentru a-ti iesi intre 1, 5 si 2 ore) merita din plin sa ti seama de acest aspect
3) Cind vi de la scoala, dormi macar un sfert de ora. Ideal ar fi o jumatate de ora. Daca nu poti, stai macar intinsa (si aceasta inseamna mult). Vei descoperi cit de mult poate sa insemne acest lucru - e ca un "refresh" dat organismului. Daca te vei obisnui cu asta, vei observa ca somnul de dupa-amiaza e la fel de eficient uneori ca cel de noapte, si vei fi cind te vei trezi odihnita ca dimineata.
4) Nu lucra la teme mai mult de 45 de min. Apoi neaparat ia o mica pauza (5-10 min), in care fie sa te relaxezi, calmindu-te si nefacind nimic, fie faci ceva usor care sa iti placa. Crezi ca pe degeaba ai pauze la scoala? Nu, ci pentru ca doar asa poti fi eficienta. Adesea in acele mici pauze, sau imediat dupa aceea vei descoperi ca primesti raspunsuri imediat, si fara efort, la probleme pentru care inainte te stresai sa gasesti raspunsul. E asa pentru ca creierul nostru lucreaza si in lipsa noastra, de fapt, el isi face treaba mai bine cind noi suntem deconectati de la toate lucrurile. Si de aceea pauzele isi au un rol esential.
5)In putinul timp pe care il ai, iesi undeva in aer liber, fa ceva care sa te deconecteze, care sa iti placa mult sa faci
6) Organizeaza-ti timpul. Cindva eu mi-am facut un plan saptaminal, pe jumatati de ore, si am incercat sa il tin. Am descoperit cu stupoare ca pierd ore cu imbracatul, cu masa, cu igiena. Luind un timp rezonabil, si tinindu-te de el, vei descoperi ca vei mai cistiga citeva ore pe zi, cistig pe care il vei avea pentru tine. Insa aceasta cere disciplina. Nici eu nu am reusit mai mult de trei luni, insa am avut satisfactia de a realiza tot ce mi-am propus intr-o saptamana (se stie ca mereu apar lucruri neprevazute, insa am stiut cum sa le fac fata).
Sper ca aceste trucuri sa iti fie de folos, chiar daca ai trecut poate de acea perioada. Oricum, iti vor fi de folos, caci vei mai avea asemenea perioade in viata, mai ales daca vrei sa faci si o facultate. Desigur ca aceste lucruri cer o anumita disciplina, anumite renuntari, insa si rezultatele vor fi pe masura. Altfel, risti sa clachezi, si, fie cedezi si nu vei mai invata un timp, nepasindu-ti de scoala, fie poti sa ajungi si mai rau (la probleme psihice - agitatia, nervii, proasta dispozitie, toate acestea arata ca nervii tai sunt solicitati la maxim, mai mult decit trebuie, si, daca nu te opresti sa te odihnesti, risti probleme mai grave)

2 răspunsuri:
| Pepper9 a răspuns:

Eu sunt clasa a VI-a, deci suntem cam de aceiasi varsta.In clasa a V-a eu stateam in fiecare zi pana la 2, doar intr-una pana la 1, cateodata aveam si niste concursuri si stateam pana la 5-6, era greu totusi.Inainte aveai mai mult timp pentru tine pentru ca in clasele primare nu aveai asa de mult de facut ca acum in clasa a V-a. O sa te obisnuiesti tu, dar nu stiu cata tema ai. Pentru ca tu, termini temele la vreo 5...nu?
Dupa aceea faci exercitii suplimentare. Ok, e bine ca faci, dar daca tu chiar nu poti sa faci inca asta, poti sa le zici parintilor tai sa te lase mai usor acum si pe parcus sa-ti dea tot mai mult, ca sa te obisnuiesti.
Te rog sa nu-ti faci temele cand esti si la calculator, pentru ca nu mai esti atenta si nu o sa-ti mai faci bine temele, si nici sa asculti muzica happy. Sper ca te-am ajutat big grin

| ioana_9061 a răspuns:

Eu sunt pe clasa a8a si tot timpul am timp pentru mine.Incearca sa iei o pauza de 10 minute dupa fiecare tema(la o anumita materie)pe care o termini. Poti asculta muzica in timp ca-ti faci temele.Sau vorbeste cu colega pe mess in timp ce-ti faci temele.Este normal ca un profesor sa-ti ceara foarte mult dar incearca sa faci tot mai multe pauze (in timp ce inveti). Si nu te mai stresa atat de mult nu are rost.Fii mai indiferenta, nepasatoare nu baga toate in seama, nu te mai gandi atat de mult la teme si "o cat am de invatat!". incearca sa-ti faci tu un program.Pentru mine temele si invatatu sunt ore de relaxare. Sper sa nu crezi ca sunt tocilara sau un mare fan al scoli, chiar din potriva nu-mi prea place.Parerea mea e ca te stresezi prea mult cu scoala.