| MyAngelT a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi intr-o situatie foarte delicata. Am ramas cu cateva 'probleme' din cauza unei intamplari care mi-a dat viata peste cap de cand sa petrecut. Eram pe punctul sa fiu vioata :-(. Si am ramas cu un anumit soc peste care nu pot trece oricat mi-as dori. Imi sputeti oferi cateva sfaturi? Fara psiholog, va rog! Si nu vreau sa fiu judecata. Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Buna!
Cred ca orice persoana nu te poate judeca. Asta nu e ceva ce vrem sa se intample.Te cred ca ti-este frica sa stai in preajma unor baieti sau barbati acum.Pai incearca sa te autosugestionezi:Sunt bine, nu mi s-a intamplat nimic, sunt puternicasi voi trece peste. Apoi ia o foaie, scrie tot ce ai simti in acel moment si ce simti acum si pune acea foaie intr-o cutiuta cu lacat.Te vei simti mai bine. Bafta! Fii tare!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cristinaaa57 a răspuns:

Hei...imi pare rau pentru tine. timpul o sa le rezolve pe toate.incearca sa iesi cu prietenii pe afara, sa faci ce-ti place...sa uiti de ce ti s-a intamplat.viata merge inainte

| ThePuffy a răspuns:

Fii puternica si treci peste. Eu ca sa uit ceva ce ma sperie/enerveaza/supare desenez (sau poti sa scrii), si dupa pui foaia pe foc. Eu visez urat, filmele de groaza pe care le-am azut la 11 ani isi c-am pun amprenta.

| Rauldor a răspuns:

Şi de ce mă rog fără psiholog? Întreb şi eu, ceva prejudecăţi legate de aceştia?
"Imi vin in permanenta imaginile si vorbele alea in minte ..si nu am reusit sa mi le scot din cap"- nu te supăra dar dacă vrei să scapi de acestea, chiar ai nevoie de ajutor specializat.

| byabubu a răspuns:

Gandeste-te ca numai "erai pe punctul", gandeste-te ca esti o persoana norocoasa daca ai scapat. Cred ca e bine sa treci peste teama de psiholog, el te poate ajuta cel mai bine.

| MyAngelT explică:

Voi incerca, sper sa functioneze. Multumesc

| MyAngelT explică:

Este usor de zis sa trec peste ..am incercat, dar nu am reusit. Imi vin in permanenta imaginile si vorbele alea in minte ..si nu am reusit sa mi le scot din cap