| mady9 a întrebat:

Cum pot sa scap de burta in cel mult o luna? Am 16 ani si am in jur de 1, 70 si 54 de kg, nu sunt slaba deorece am oasele grele... Am facut burta deoarece am inceput sa ma ingras brusc. Nu stiu cum sa fac sa scap de ea. Vreau ceva rapid deoarece vine vara si vrea sa merg la piscina. Help plizz :*

14 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu mai manca carne de porc, carne procesata (salam, parizer, cremvusti) mananca mai multe legume si fructe si fa abdomene, ultima masa sa fie la ora 7!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru aditimus):

Carnea ingrasa?(nu am auzit asa ceva in viata mea!)
Carbohidratii si excesul caloric ingrasa.

| aditimus a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Carnea nu ingrasa? Esti sigura? Ia mananca tu atunci porc zilnic si vezi cum ai sa ajungi!

| mady9 explică (pentru aditimus):

Multumesc frumos am sa incerc happy

| RexCuParuCret a răspuns (pentru aditimus):

Da sunt foarte sigur mananc zilnic carne de porc si de pui si slabesc in grasime multumita unei diete slabe in carbohidrati si sportului si pun masa musculara.
Plus ca proteinele sunt vitale pentru o dezvoltare normala si ele se gasesc in mare parte in carne.

| aditimus a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Eu acum sunt in post si consum naut, linte, mazare galbena si legume de sezon si cred ca mananc mai sanatos ca tine si cu o dieta mult mai bogata in proteine!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru aditimus):

N-am zis ca trebuie sa bagi numai carne m-am referit ca nu trebuie neaparat daca vrei sa slabesti sa scoti carnea din alimentatie.

| RexCuParuCret a răspuns:

Eu zic ca arati bine la inaltimea ta greutatea e foarte normala.

| mady9 explică (pentru RexCuParuCret):

Merci dar am putina burta si as vrea sa scap de ea pentru. ca este foarte inestetica sad

| Motanel18 a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci mult sport de exemplu: sa alergi prin parc 20-30 min pe zi, sa mergi la sala.
In al doilea rand sa respecti mesele zilnice, sa numai mananci dupa ora 6 seara, renunti la painea din faina alba consumi doar paine integrala 2-3 felii maxim la o masa, fara sucuri, fara ciocolata, chipsuri si alte asemenea, incearca sa eviti mancarea prajita, carnea sa o mananci doar fiarta sau la gratar.

Sper ca te-am ajutat. Succes! :*

| mady9 explică (pentru Motanel18):

Merci de sfat :* O sa incerc sa vad ce iese happy Si faza cu sala am vorbit cu un instructor si a zis ca inca sunt in crestere si sala ma poate deforma... deci mai bine fac doar abdomene si alerg laughing

| RexCuParuCret a răspuns (pentru mady9):

Nu stiu cum te-ar putea deforma sala cand de fapt acolo iti tonifiezi si cresti muschii.
Pe mine nu m-o deformat ci arat mult mai bine ca inainte.

| mady9 explică (pentru RexCuParuCret):

Chestia e ca eu am probleme cu coloana si nu prea am voie sa fac sala. Si da ar putea sa ma deformeze deoarece sunt inca in crestere. Astea sunt sfaturi date de un instructor happy

| RexCuParuCret a răspuns (pentru mady9):

In primul rand cunosc si eu la randul meu instructori si oameni care fac sport de mult timp unii chiar zeci de ani.Multi dintre ei s-au apucat de la varste intre 14-18 (ca si mine) si vreau sa spun ca arata f bine si sunt perfect sanatosi.
In al doilea rand nu cred ca tu ca fata avand probleme cu coloana sa patesti ceva din simplul fapt ca pentru a forta in asa fel coloana e nevoie de exercitii ce necesita greutati mari si pe care fetele de obicei le evita (genflexiuni cu haltera, presa, trapez cu haltera etc...)
In ultimul rand cum le zic eu la toti Incearca! give it a shot!
Asa am zis si eu la fel ca tine ca poate is prea mic ca poate nu mai cresc si mituri am crescut si imi dezvolt corpul dupa bunul plac cu multa munca si dedicatie se poate.
In concluzie daca nu faci sport cat timp esti in crestere pentru a avea o crestere normala (ceva ce in ziua de azi nu mai vezi uita-te la copii din ziua de astazi ca nu fac altceva decat sa stea in casa si sa mananci prostii) ai sa te apuci de sport la 50 de ani(nu cred) un plus e sanatatea ce vine odata cu aspectul si alt plus este ca acolo vei cunoaste oameni noi cu care te poti imprieteni etc...
Asa ca du-te macar odata la sala intrebi cat e pe zi si daca iti place iti iei abonament pe luna(mult mai convenabil) da eu sunt sigur ca iti va placea sunt 100% ca te vei duce si a doua zi.
Oricum daca tu vrei doar sa slabesti poti ramane la abdomene si alergat + alimentatie.
Scuze ca probabil te-am plictisit cu atata vorbaraie dar eu zic sa incerci.