| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Am si eu o intrebare mai mult pentru fete. Cum au reactionat mamele/parintii cand au aflat ca aveti iubit? In sfarsit, plac si eu pe cineva cu adevarat si mama stie ceva, ceva. Daca ma intreaba cate ceva, incep sa rad fara motiv. Se vede pe fata mea ca ma incanta ...desi nu o sa dureze, profit de moment.
Am doar 16 ani, am intalnit si eu momentul asta, insa ma cam simt cu musca pe caciula, parca mama ma priveste altfel, desi nu fac nimic gresit.

4 răspunsuri:
| aniri2000 a răspuns:

Nu stiu...mama si tatal meu stiu cam de toti baietii cu care am fost.Adica cu mama vorbesc foarte mult despre baieti, intr-adevar nu vrea sa ii cunoasca dar macar sa le povestesc de ei sa vada cam ce fel de persoane sunt, plus ca mi-a zis ca pana la urma nu ar putea sa ma tina departe de baiatul de care imi place, iar tatalui meu nu i-am zis prea multe chestii de baietii dar mereu ma averitzeaza sa fiu cuminte(iti dai seama la ce se refera dar nu se pune problema deocamdata), si ma mai intreaba din cand in cand daca am iubit dar nu prea dezvolta subiectul.
Eu una am 14 ani si pot sa zic ca la varsta mea am avut destui prieteni(pentru ca totusi nu prea ii poti numi iubiti), e chestia ca eu am o fire si putin mai rebela...in fine acum totul depinde de tine, daca parintii tai sunt deschisi a-i putea sa incepi sa vorbesti cu mama ta, iar pe tatal tau sa il iei usor pentru ca lui ii este cel mai greu sa se acomodeze ca fetita lui cea mica a crescut si are si ea prieten.
Bafta! :*

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru aniri2000):

Tata m-a intrebat de cateva ori daca am prieten, dar de fiecare data am spus nu (asa era, atunci chiar nu aveam). Iar mama... stia ceva, ceva. M-a intrebat cum e, m-a tras putin de limba, dar simt eu ca ma priveste altfel laughing. Mi se pare totusi normal, am 16 ani, e doar un prieten si nu fac nimic rau. Stie foarte bine cum gandesc. Acum depinde de ea daca are sau nu incredere in mine si in alegerile pe care le voi face...
Multumesc pentru raspuns!:*

| TheLittleBadGirl a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie. Diferenta este ca eu am 14 ani, iar la varsta pe care o ai tu mama mea crede ca abia atunci voi fii pregatita pentru o relatie. Sunt sigura ca preferi sfaturi de la cineva de o varsta cu tine, dar, totusi, eu voi incerca sa ajut. Mama mea este foarte deschisa, cu exceptia a cateva subiecte. Fumat, sex, droguri, de care nu se pune problema, si baieti. Ei, da. Pe vremea parintilor nostri aceste contacte, dupa ei intime, cu persoanele de sex opus, cum ar fi saruturi, imbratisari, etc, se intamplau dupa ce acestia deveneau majori, de aceea eu nu pot vorbi cu mama mea despre asta. Prin februarie cea mai buna prietena a mea voia sa mergem la film, am zis ok, mama a zis ok. M-am trezit cu o zi inainte ca aceasta voia sa isi ia prietenul cu noi, care este cel mai bun prieten cu un fost de al meu, un baiat de toata jena, degeaba e frumos daca nu stie sa se comporte cu o fata. In fine. Am acceptat, chiar daca trebuia sa vina si fostul meu prieten, pentru ea, am acceptat. Eu nu mai sarutasem oe nimeni, prietena mea da. Iar fostul meu prieten, stiind ca prietenul sau se va saruta tot filmul cu prietena mea, probabil nevrand sa stea degeaba a vrut sa ne impacam. Prietena mea a zis ca e un moment sa invat sa sarut, sa ma pregatesc pentru momentul cand ma voi saruta cu crush-ul meu, ca sa nu ma fac de ras laughing). M-am luat dupa ea, am zis da. La film totul era diferit, el era atent cu mine, inainte nici nu ne bagam in seama, am crezut ca voi reusi sa stau cu el doar la misto, dar nu am putut. tipul m-a sarutat la film, nu poti uita primul sarut nici daca ai vrea. Am ajuns acasa si de atunci am mai vorbit o singura daca cu el. Cand am vazut ca ma ignora, m-am despartiti de el fix de ziua lui. Un alt motiv al despartirii a fost ca, el dorea sa tinem toate cele intamplate secret. Au trecut lunile iar prietena mea s-a despartit de prietenul ei. toate erau de domeniul trecutului. Eu eram indragostita de dinainte de februarie de un baiat, si dupa tipul cuc are am avut primul sarut, gandurile mele s-au intors tot la crush-ul meu. Eu cu el suntem cei mai buni prieteni. De un an tot sufar dupa el, si am facut greseala de a ma taia. Cand m-au vazut la scoala, prietena mea cea mai buna cu inca o fata au facut acelasi lucru, ele care nu sufera si n-au motive, voiau doar atentie. O alta proasta din clasa mea ne-a vazut si a spus dirigintei ca eu m-am taiat si le-am taiat EU si pe celelalte fete, ceea ce era o minciuna grosolana. Diriginta ne-a vazut mainile, eu am mintit ca a fost din cauza pisicii, si fetele au gasit scuze, in final ele au recunoscut, eu nu. mama ma credea, increderea ei in mine nu avea margini la momentul acela. Pana cand fetele au spus tot dirigintei, plus o minciuna, cum ca eu le-as fii dat poze pe facebook cu taieturile. Mama a intrat pe facebookul meu, a cautat pozele si nu a gasit nimic, In schimb a gasit conversatii in care povesteam primul meu sarut si cum am mintit-o pe mama ca m -am dus cu o fata la film dar am fost cu ea si inca doi baieti. Acolo am facut marea greseala de a folosi in loc de sarut "lins". Iti dai seama la ce s-a gandit mama rolling on the floor)). Si de atunci adio incredere. A aflat ca m-am taiat, ca-mi place de acel baiat de un an plus ca am mintit-o in februarie. Nu a reactionat deloc bine. Acum nu stiu cata legatura are cu intrebarea, sau daca vei citi acest roman, dar ideea e sa fii sincera cu mama ta pana la capat. Te va privi normal, putin diferit doar din cauza ideii ca tu ai crescut, te-ai maturizat. Vorbeste cu ea, e mama ta, nu vrei sa patesti ca mine, crede-ma. Bafta!

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru TheLittleBadGirl):

Multumesc frumos! Am citit intreaga ta poveste, fazele astea sunt specifice (zic eu) varstei. Naa, e normal. Eu chiar daca am mai vorbit cu anumiti baieti, mama nu stia. Nu o lasam sa vada vreo convorbire pe facebook sau pe telefon, permanent telefonul era la mine, desi uneori incerca sa il ia. Cand i-am zis ca ies cu un baiat a inceput sa rada... Dar, pe o parte o inteleg, ca nu se astepta sa fie asa, dintr-o data. Dar decat sa afle alte lucruri din alte parti, prefer sa ii spun eu tot.