| yamosimo123 a întrebat:

Hei TPU, am și eu o întrebare.
Recent s-a întâmplat ca un băiat (de 14 ani) din cartierul meu sa violeze un copil de 8 ani și să atingă un alt băiat de 14 ani în zona intimă fără permisiunea lui. Băiatul de 14 ani (cel care a fost atins) a reușit să se apere, dar din păcate cel de 8 ani n-a reușit. Îmi este tare milă de el, iar acum că acest agresor a încercat să facă același lucru cu alt copil. Această situație îmi stârnește furie și dezgust. Până acum nimeni nu a făcut nimic, și mă întreb de ce?
Copii de la școala la care merg eu și agresorul nu știu de aceasta. Cred că doar 4-5 copii de la mine din clasă știu, restul nu. Desigur am fost șocați când am auzit, pentru că agresorul nu pare un om care să săvârșească asemenea fapte. De obicei este timid, nu vorbește mult si nu are prieteni. Am observat și la școală cum stă lângă copii mici și se uită la ei într-un mod în care nu vă pot explica. Și nu doar asta, agresorul este diagnosticat cu probleme mintale și de obicei merge la psihologul școlii. La fel și familia lui este una foarte problematică. Nu au avut parte de multă educație iar tot aceștia sunt puși pe certuri și scandaluri. Părinții lui sunt alcoolici și abuzivi și nici nu fac destul încât să se întrețină cum trebuie.
Eu deja am vorbit cu profesoara mea de desen despre aceasta iar ea m-a sfătuit să îi spun psihologului școlii. Eu cred că trebuie să vorbesc cu doamna dirigintă mai întâi iar apoi ea sa vorbească cu el despre aceasta. Repet, părinții lui sunt oameni periculoși iar mie îmi este cam frică de ei pentru că și în trecut am avut probleme cu ei și chiar nu vreau să creez altele.
Un mic sfat despre ce aș putea face în continuare ar fi de ajutor! Mi-ar plăcea să vă știu și părerile voastre despre această situație. Mulțumesc.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Copii de la școala la care merg eu și agresorul nu știu de aceasta. Cred că doar 4-5 copii de la mine din clasă știu, restul nu.
În acest caz, ceea ce afirmi d-ta este un zvon. o rumoare. Ai auzit că.
Dacă victimele, adică cei direct implicați nu se plâng la părinți, profesori, la poliție, nimeni nu va face nimic. Nimeni nu poate să facă nimic. Nimeni nu se apucă să acționeze pe baza unor zvonuri. Tu atât poți să transmiți cuiva Am auzit că. Ei și?

| yamosimo123 explică (pentru sadrian46):

Copilul de 8 ani s-a plans deja bunicilor lui, dar nimeni nu a facut nimic, ceea ce mi se pare total absurd, iar pentru ca nimeni nu a facut nimic asta i-a dat agresorului ''curajul'' sa faca din nou ceea ce i-a facut si copilului de 8 ani.

| LordCristobal a răspuns:

Ceea ce ai spus tu mai sus e de o gravitate înfiorătoare.
Păi dacă ăla la 14 ani face asemenea lucruri nici nu vreau să mă gândesc de ce o sa fie capabil când i sa ajungă la maturitate, ideea este că trebuie oprit din timp.
Bine ar fi sa vorbești cu diriginta ta mai amănunțit despre băiatul cu pricina dar și diriginta ta trebuie să îți păstreze anonimatul.
Apoi trebuie să știe psihologul scolii iar daca psihologul nu poate face nimic atunci e un caz de psihiatru.
Oricum și victimele lui ar trebui să meargă să îl denunțe la poliție, pentru că faptele lui intra sub incidenta penală.
Și nu trebuie să îți fie frica de părinții lui, gândește-te că dacă vorbești deschis despre asta poate o să oprești că alte fapte rele să se întâmple în viitor.
Din ce ai scris tu mai sus băiatul are comportament de obsedat sexual, pedofil și puțin psihopat.
Oricum mare grija la asemenea oameni...

| yamosimo123 explică (pentru LordCristobal):

Am vorbit astazi cu diriginta despre asta.

| BlackRose03 a răspuns:

Este o situatie nefericita, intr-adevar, dar nu da vina pe o problema mintala sau relatia cu familia pentru modul in care un individ actioneaza. Sigur, anumite boli de natura psihica pot sa faca gestionarea emotiilor mai dificila, dar este un pas mare de la asta la a fi abuziv. Acel agresor a abuzat copiii respectivi pentru ca are o personalitate deplorabila, nu pentru ca are probleme mintale sau parinti abuzivi. Cunosc persoane cu bipolaritate/schizofrenie dar asta NU ii face abuzivi. Actiunile unei persoane sunt 99% legate de modul lor de a fi, separat de probleme psihice.

| haileewatson a răspuns:

Trebuie sa mergi la psiholog, la directorul scolii, sa suni la protectia copilului si la politie si sa le spui tot. Nu mai stati asa muți!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!