| dianamaria2001 a întrebat:

Hei, TPU! Am si eu o problema. Am 13 ani si as vrea sa ies in oras cu prietenele, dar ai mei nu ma lasa niciodata. Ce ar trebui sa fac sa ii conving sa ma lase? Toti prietenii mei ies si vreau si eu. Pana la urma 13 ani, am si eu nevoie de asa ceva.
Intotdeauna am primit ce mi-am dorit si aici ma refer la bunuri materiale (haine, bani, telefoane, etc.), dar vreau si ceva mai multa libertate.
Cum i-as putea convinge sa ma lase?

4 răspunsuri:
| anonimpisicuta a răspuns:

Buna!
Aceasta problema a intervenit multor persoane! Asa sunt parinitii! Cred ca inca mai ai 4-8 ani, ei nu vor sa creada ca tu ai crescut si nu mai esti fetita lor si totusi vei ramane mereu
Pai mergi la ei frumos si ii rogi sa te lase sa iesi cu niste prietene de ale tale prin oras si spune-le ca nu mai esti un copil esti o domnisoara. Spunele ca ii vei suna mereu si ca nu vei face prosti! Totusi asta este ciudat eu am 14 ani si de la 11 ani ies prin oras cu prietenele mele..si m-au lasat eu nu am primit tot ce mi-am dorit ca tine, eu nu sunt o pitipoanca sa primesc banii multi sau telefonae de 30 de milioane.am primit si telefon dar cu 10 miliaone nu cu 30 si am primit banii incat mi-au ajuns! Ai crescut o pitipoanca dar familia ta nu te lasa sa cresti in ochii lor/.mai bine sarac si liber decat o pitipoanca inchisahappy Funda?

| fearlessss a răspuns (pentru anonimpisicuta):

Daca are tot ce vrea dpdv material e pitipoanca? Esti proasta sau idioata? Pitipoanca e aia care isi da fite si figuri peste tot care se imbraca in roz si cu chestii care sclipesc si se imbraca cu chestii mult prea scurte etc. Doamne ce logica laughing daca ai haine si telefoane smechere esti pitipoanca?laughing) Doamne sfinte ce gandire de om *****. Inseamna ca pur si simplu parintii tai au destui bani si le pasa de tine si incearca mereu sa iti satisfaca nevoile materiale. Cres ca tu ai crescut in canale cu 2 haine rupte si alea la ce gandire ai.
Pentru cea care a pus intrebarea : Du-te la ei si spune-le clar : Nu mai am 8 ani, toti de varsta mea ies si se distreaza, se plimba cu prietenii ba chiar unii merg in cluburi toata noaptea. Eu va cer doar sa ma lasati in oras nu sa merg singura la mare sau altele Nu imi spuneti ca voi stateati inchisi in casa la varsta asta! Ce mi se poate intampla? Mergem doar prin locuri foarte populate, nu prin cine stie ce locuri ciudate, suntem multi,.va dati seama ca nimeni nu se ia de tine daca esti in locuri populate, e logic. Spune-le ca nu vi tarziu acasa si fa-i sa aiba incredere si in prietenii tai. E cam ciudat sincer sa nu te lase prin oras.Eu de la 14 ani deja m-au lasat sa merg la concerte rap in cluburi pana pe la 2 noaptea ( ma lasau si mai mult dar se termina concertul) si vorba aia la concertele rap sunt si cam multi golani sau drogati. Si nici macar nu sunt cumimte ca sa zici ca vaaii au incredere mare in mine ca nu as bea in viata mea alcool sau altele. Noo! laughing Fals.
Bafta multa! Daca nu iese cu frumosul as mai avea o varianta.dar eu nu prea as avea tupeu sa o aplic.Asa si-au convins parintii niste prietene ca sa le lase sa fumeze sa plece unde vor in alte orase etc.
Pleci cu fetele in oras fara sa le zici. Iti inchizi telefonul sa nu dea de tine. te intorci seara si iti ascunzi cheile si telefonul. Le spui asa : Azi am plecat fara sa va zic unde, cu cine si ce fac.Ce preferati de acum inainte : Sa continuati sa nu ma lasati in oras si sa plec asa sau sa va vedeti de treaba voastra si sa ma lasati si va voi spune cu cine, ce fac, unde merg etc? E alegerea voastra, eu oricum o sa ies. Practic prin asta te impui si le arati ca nu te pot oprii

| dianamaria2001 explică (pentru anonimpisicuta):

Pardon? Cu ce drept vi sa ma jignesti tu pe mine? Daca parintii mei sunt in stare sa imi ofere tot ce imi doresc nu inseamna ca m-au crescut o pitipoanca. Asa cum a spus si fearlessss, o pitipoanca e aceea care are numai fite si figuri, care se imbraca numai in roz si cu lucuri slipitoare, cu lucruri exagerat de scurte si asa mai departe. Eu nu sunt genul ala de fata. Abia daca am un tricou roz in sifonier, si urasc lucrurile cu paiete si sclipici.
Cred ca doar te roade invidia, pentru ca nu ai avut niciodata parte de ce am avut eu. happy

| dianamaria2001 explică (pentru fearlessss):

Da, daca primesc ce doresc inseamna ca sunt o pitipanca mai nou... Pun pariu ca doar o roade invidia.
Si multumesc pentru sfat, dar faza cu plecatul de acasa nu cred ca o s-o aplic.laughing)