| anonim_4396 a întrebat:

La scoala majoritatea copiilor din clasa au telefoane scumpe si se imbraca de firma, primesc multe cadouri de sarbatori si au multe din ce isi doresc. nu pot sa ma plang, si eu am cam tot ce am nevoie si nu duc lipsa de lucruri esentiale. Si nu vreau sa par un copil ragaiat si rasfatat, numai ca eu mereu mi-am dorit cat mai multe. imi place sa combin haine, sa le asortez etc, chestii din astea, dar nu imi permit atat de mult cat as vrea, si nu am mereu bani sa ies in oras..Cum imi pot convinge parintii sa imi satisfaca voile? Sau sa inteleaga ca imi doresc mai multe, dar totusi fara a ma milogii la ei ca sa pare ca sunt un copil rasfatat, pentru ca nu sunt? happy

20 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este bine sa te angajezi undeva pentru a avea mai multi bani.De ex.te poti oferi sa plimbi cainii unor vecini sau sa le bati covoarele.N-ar fi rau sa te apuci de invatatura.Scrii cu greseli de ortografie.

| dianainsta01 a răspuns (pentru mira):

Ultima replica a ta chiar nu isi avea rostul. daca ma gresit o virgula sau m-am grabit si am gresit ceva din neatentie sau din simplu fapt ca scriu foarte repede de fel nu inseamna ca nu invat sau sunt analfabeta. niciodata nu am vazut rostul repricilor oamenilor cu rationament gresit ca tine, pana si profesorii mai fac greseli, nu s-a sfarsit lumea!

| mira a răspuns (pentru dianainsta01):

Este bine sa scrii mai incet si sa recitesti ceea ce ai scris.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ai un spirit de turma extrem de dezvoltat! Telefoanele alea scumpe si hainele de firma sunt ceva uniforma la tine, la scoala, de trebuie MUSAI sa ai si tu?
Se vede ca ai niste parinti cu capul pe umeri, care stiu sa-ti ofere TOT ce-ti trebuie si te invata sa-ti satisfaci mofturile cand ti le vei putea TU plati.
Incearca un experiment in timpul caruia sa fii absolut sincera cu tine insati: ia o foaie de hartie si trage-i o linie verticala, pe mijloc. Apoi, in coloana din stanga, scrie ce iti TREBUIE, iar in coloana din dreapta ce iti doresti. Ai sa constati cu surprindere ca lista din dreapta va fi obscen de lunga si, mai ales, plina de obiecte inutile, dar care, in mintea ta, au o importanta exagerata.

| dianainsta01 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Exagerezi intr-o oarecare masura. asa e, probabil ca sunt o persoana putin materialista. dar prefer sa fiu asa decat sa spun ca ''lasa, nu am nevoie'' si sa trec cu vederea dorintele mele. prefer sa muncesc si sa obtin ceea ce merit pentru ca am muncit chiar daca nu il platesc din banii mei, pentru ca nu pot sa fac banii mei, fiindca prea mica. parintii mei sunt constienti ca poate merit mai mult decat am, ei au spus asta, dar niciodata nu ii voi invinovatii pentru ca nu pot sa imi ofere aproape tot ce imi doresc, ii voi ruga asta dovedindu-le ca merit, dar niciodata nu ma voi milogii la ei pentru ceva ce chiar nu am nevoie, asa cum ai spus tu.si nu poti sa traiesti in umbra altor persoane sau fara a-ti satisface macar o parte din propriile dorinte, cel putin eu nu pot.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru dianainsta01):

Poti sa incepi prin a invata sa scrii. Mira are dreptate: ai o gramada de greseli si, daca invoci graba, inseamna ca esti mult mai superficiala decat as fi crezut. S-a inventat si implementat functia de editare, tocmai ca sa nu dai drumul dudelor inainte de a te autocorecta.

| Ronald0 a răspuns (pentru dianainsta01):

Ce inseamna "am muncit" pentru tine?

| neutrino a răspuns:

Atunci cand vei intelege ca pentru majoritatea familiilor banii sunt "scumpi", atunci si numai atuci vei intelege ca te-ai maturizat si intrebarea ta nu-si are rostul. Toti ne dorim mai mult decat avem, dar din pacate nu se poate. Asta-i viata!

| SasNetRomania a răspuns:

Daca iti e bine de ce mai ceri?
tu nu sti ce inseamna un copil sarac sa stati 10 intr-o camera fara incalizre sau apa.
aia care sunt bogati de zici tu, gandeste-te nu ei sunt bogati, ci parintii. fara parinti ar fi zero. asa ca nu ar trebuie sa iti faci probleme, o sa cresteti mari o sa fiti pe banii vostri si doar atunci o sa vezi cine e mai "bogat", desi e o prostie sa faci concurenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde dupa familie-incredere in tine rest e, numai fi tare in gura cu eii ca ai de castigata daca lasii capul in jos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A.d.e.v.a.r.a.t.spune sesnet big grinaca iti e bine de ce mai ceri?
tu nu sti ce inseamna un copil sarac sa stati 10 intr-o camera fara incalizre sau apa.
aia care sunt bogati de zici tu, gandeste-te nu ei sunt bogati, ci parintii. fara parinti ar fi zero. asa ca nu ar trebuie sa iti faci probleme, o sa cresteti mari o sa fiti pe banii vostri si doar atunci o sa vezi cine e mai "bogat", desi e o prostie sa faci concurenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A.d.e.v.a.r.a.t si neutrino spune si Atunci cand vei intelege ca pentru majoritatea familiilor banii sunt "scumpi", atunci si numai atuci vei intelege ca te-ai maturizat si intrebarea ta nu-si are rostul. Toti ne dorim mai mult decat avem, dar din pacate nu se poate. Asta-i viata!

| dianainsta01 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce tot repeti ce au spus ei? laughing am inteles si eu din prima

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici eu nu ti-as da ca sa-i dai tu pe tampenii asortate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti o rasfata de fata cu baniiii ca cred cai mai bie ai eai dona decan sa fie, mai bine sa fie an sanatatea mea, alti nau ce pune pe masa si tu te lafui aici cu intrebari proaste? daca esti fata de bani gata cu te exprimi, cumdracu sa vb cu parintii tai de alte lucrucrii daca estiii avara dupa ele?! Uita-te la tine ce fel esti si dupa aia mai vb...

| diaac a răspuns:

Explica-le ce anume vrei si de ce. Daca nu stiu ce vor, sigur ca nu au cum sa iti dea. Totusi este posibil sa nu isi permita tot ceea ce vrei tu, nu stiu care este sitatia voastra dar uneori, desi bunavointa exista, resursele nu permit si trebuie sa existe prioritati... tocmai ca sa nu iti lipseasca lucrurile esentiale.

| vRemi a răspuns:

Esti mai materialista, uneori parintii ne ofera tot ce avem nevoie fara sa ne dam seama, daca vei avea o experienta undeva unde nu dispui mai de nimic, iti vei schimba parerea.
De fapt tu ai tot ce iti trebuie, poti doar sa ceri, vorba aia " Cere si ti se va da ", dar si argumentezi cererea ta, faci ceva pentru a primi acel ceva, i-ei o nota buna, sau o ajuti pe mama ta prin casa.

| thisisMirel a răspuns:

Pai ca sa te inteleaga ei pe tine trebuie sa ii intelegi si tu pe ei mai intai. Poate nu au de unde, tu crezi ca daca ar avea nu ti-ar oferi? Fiecare trece prin perioade bune si perioade rele.Asteapta si discuta si cu ei, spune-le ca ai vrea haine noi si un telefon mai bun, si ce iti mai doresti tu. Sper ca te-am ajutat, funda?

| Electro622 a răspuns:

In primul rand, gandeste-te ca nu ei trebuie sa te intelegea pe tine ci in special tu sa ii intelegi pe ei, cu adevarat trebuie sa va cunoasteti, dar de unde sti tu ca nu au probleme cu banii iar acestia nu iti comunica poate pentru ca nu vor sa te dezamageasca.
In al 2lea rand fii mai originala, si ce daca ceilalti au alea, alea si etc., fii multumita cu ce ai pana nu ti se va lua, dar daca totusi au posibilitatea si isi permit sa iti dea bani ii poti ruga frumos dar nu numai atat ci trebuie si tu sa le promiti ca vei face ceva la schimb! Sper ca te-am ajutat si succes!

| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Uite..si la mine e la fel...Doar ca nu trebuie sa fii materialista..trebuie sa te multumesti cu ce ai si sa vorbesti cu parintii tai.Dar bucura-te ca altii nu au nici ce manca..Incearca sa fii ma modesta si lupta pentru ceea ce iti doresti :* Sper ca ti-am fost de folos!winking