| Jokerul12 a întrebat:

Hei TPU, am si o intrebare, eu am 102 kg la 18 ani. si curand m.am dus la nutritionist, si mi-a dat o dieta +niste fiole care sa le beau la pranz, adica o fiola pe zi, si in dieta scrie seara o carne de pui, si ma contrazic cu mama. daca aceea femeie de la nutritionist mi-a spus ca nu agraveaza o bicata de pui la cuptor, mama tot spune ca aia ma ingrasa, vreau sa aflu daca este bine ca m.am dus la nutritionist si in c.am cat timp slabesc 5 10kg daca nu mananc doar 3 mese pe zi si nu mananc mult si plus de asta fac sport si transpir. in cat timp ar trebui sa slabesc si este buna sau nu carnea de pui la cuptor? Multumesc, dau fundita:*

2 răspunsuri:
| Daria0123456789 a răspuns:

Fiecare slabeste intr-un ritm propriu. 5 kg intr-o luna cred ca e un termen destul de rezonabil. Un regim de viata sanatos include si sport si legume/fructe/apa suficienta, si somn satisfacator. Exclude fast food-ul, alimente procesate, grasimi/zahar/sare in exces. Puiul e o carne destul de slaba. La gratar/ fiert/cuptor e ok. Nu e ok daca e prajit, eventual cu o portie de cartofi pe langa si un pahar de cola sa ti se duca pe gat mai bine.

| Jokerul12 explică (pentru Daria0123456789):

Tin sa precizez ca femeia de la nutritionist mi-a spus ca corpul meu arde pe zi 2340 kcal si de 1 saptamana am inceput dieta ei si am slabit 2-3kg dar nu am mai mancat paine, nu am mai baut suc, sare 1gram pe zi, este bine daca dau 2 3 kg intr-o saptamana? O sa se lase pielea in jos? Asa mi au spus cativa prieteni ca de la fiolele alea daca slabesc dintr.o data se lasa pielea