| notsurewhoiam a întrebat:

am terminat clasa a 8-a si m-am inscris la lazar la stiinte ale naturii desi toata lumea mi-a zis ca e greuchatterbox dar eu asta vreau:X...care mai sunteti la stiinte imi puteti spune niste chestii lectii sau nu stiu pe care sa le invat dinainte adica sa imi ziceti niste lectii care o sa le fac in 9-a sau ceva ce ma poate ajuta mai departe... vreau sa vad de ce o sa am parte de acum in colo(si la bio mi-ar placea sa vad despre ce e vorba)

3 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Buna,
Eu as putea sa iti dau toata programa de a 9-a si a 10-a dar nu ar fi bine. Nu invata de inainte. Tot ce trebuie sa stii este ca nu e un profil greu. Mie mi se pare foarte usor. Da e adevarat, 3 ore de fizica, 3 de chimie si 4 de mate pe saptamana, dar nu e greu daca inveti constant. Am vazut ca vrei sa stii de biologie, in clasa a 9-a faci biologie celulara si genetica[e foarte frumoasa]. Ca si teze dai la mate si romana si 2 la alegere dintre biologie, fizica si chimie. Chimia de a 9-a e foarte usoara, iar cea de-a 10-a e materie complet noua[chimie organica]. E un profil echilibrat, unde faci toate materiile, ceea ce e de apreciat. Nu iti fa griji, si nu invata de inainte! Invata in clasa, cu profesorul.

| Deniisze a răspuns:

Buna! La un liceu de profil stiinte ale naturii se face multa fizica, chimie, biologie, mai putin si celelalte materii. Nu este greu, chiar deloc. Daca inveti o sa vezi si tu ca nu este asa.

| n3bunatica a răspuns:

Buna! si eu am terminat tot stiinte ale naturii si nu mi s-a parut ca e prea greu(acceptabil), nu mai tin minte lectii dar in clasa a 9-a la bio o sa faci despre plante, a 10 nu mai tin minte despre ce se face, in clasa a 11-a se face anatomia omului(in detaliu), iar in clasa a 12-a se face genetica (nu te speria nu e atat de greu daca iti place) la chimie in clasa a 9-a se face chimie anorganica, iar dupa chimie organica, la fizica nu mai tin minte (nu prea mi-a placut), oricum nu e asa greu profilul chiar daca este real:d