| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU. Azi dimineata m-am certat cu mama foarte tare. Totul a pornit asa: eu i am trimis un mesaj pentru ca aveam nevoie sa plec de la ultimele 2 ore, pentru ca aveam o programare despre care mama stia. Si mama a anuntat profesorul ( ea fiind la munca) Iar eu mi am lasat telefonul in camera in timp ce ma faceam gata ( m-am dus la baie la bucatarie, irelevant) si m-a sunat de vreo 2 3 ori si dupa cand am ajuns in camera i am raspuns. MI a raspuns foarte nervoasa si a inceput sa zica ca imi ia telefonul, ca sa ma descurc singura de acum incolo si ca sunt pe cont propriu. Ca numai sunt copilul ei de incredere si nu merit increderea ei. Ca nu raspund niciodata la telefon si ca numai e treaba ei ce fac eu. Crede ca o mint cu orice, zice ca pe ea nu o mai consider ca mama si ca ea si tata pentru mine sunt doar niste cacati.
Cuvintele astea dor chiar foarte tare, pentru ca eu chiar trag de mine zi de zi, si pentru varsta mea ( am aproape 16 ani ) chiar nu fac probleme si sunt cuminte. Iar ea in loc sa aprecieze ca fac ce vrea ea si sunt la locul meu zice chestii de genul care chiar ma fac sa imi pun ambitii si sa ii arat ce inseamna sa nu asculti si sa fi pe cont propriu. Stiu ca nu o sa rezolv nimic si stiu ca poate nu o sa am nici un raspuns aici pe TPU dar trebuia sa scriu cuiva.

2 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Continua sa faci tot crezi tu ca merita facut si explica-le situatia. Daca nu vor sa asculte, atunci aia e. Tu ti-ai facut treaba. Mergi mai departe si mai da-le cu subinteles parintilor tai cand sunt in toane bune, ca nu mereu se intampla sa ai telefonul la tine.

| haileewatson a răspuns:

Mama ta e o narcisista si a gresit comportandu-se asa cu tine.
Din pacate mai ai 2 ani de stat acasa inainte sa te muti.
Sfatul meu e sa ai o discutie sincera cu ea sa ii spui ce te doare. Daca nu intelege, ignor-o si incearca sa gasesti alinare in alte persoane apropiate.
Jignirile ei nu inseamna ca sunt adevarate. Fiecare copil merita iubire si intelegere. Ea are problemele si frustrarile ei si le varsa pe tine.